Anasayfa / Haberler / 7 Kocalı Hürmüz

7 Kocalı Hürmüz

Lüleburgaz Belediyesi Kent Oyuncuları tarafından Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde ‘7 Kocalı Hürmüz’ tiyatro severlerle buluştu.

Sadık Şendil’in kaleme aldığı oyunu K.Budak Çal Yönetti. 2 Bölüm 16 tabloda sahnelenen oyunda, Tolga Temel ışıkta, Bora Çetinkaya efektte K.Budak Çal ve Çağrı Durmaz dekorda yer aldı.

Anlatıcılığını Yagülü Tunar’ın yaptığı oyunda, Binnur Dinç Hürmüz’ü, Nazlı Tuncer Safinaz’ı, Mustafa Kurtcu Hızır Reis’i, Kadir Özdoğan doktoru, Timur Cankar berberi, Hüseyin Ata bekçiyi, Nihal Akın Havva’yı, Duygu Uskan Nuriye’yi, Erdinç Berkay Hallaç’ı, İlkay Demirel Torik’i, Cem Güle Ömer’i, Sıla Güneri Rukiye’yi, Fatma Berkay anneyi, İlkay Demirel çavuşu, İbrahim Tezan Kadı’yı, Ali Soykan mübaşiri, Süden Sönmez 1.kadını, Güliz Mert 2.kadını, Nida Aksu 3.kadını, Hilal Ata 4.kadını ve Selin Fıçıyapan 5. Kadını oynadı.

Hürmüz’ün zor anları

Yıllarca tiyatrolarda sahnelenmiş olan oyun, günümüzde de güncellenerek sahnelenmeye devam ediyor. Devlet Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları’nda ve özel tiyatrolarda gösterime giren oyun, yer yer Moliere komedilerini andırmakta olup, geleneksel ortaoyunu tekniğiyle işleniyor. Oyun, kişilerin ve olayların gülünç, eğlendirici yönlerini ön plana çıkarıyor. 19. yüzyılın sonlarında İstanbul’un Taşkasap semtinde yaşayan Hürmüz, hepsi farklı mesleklerden olan, birbirinden habersiz altı koca ile evlenmiş, ancak yetinmeyip yedinci bir erkeğe aşık olan bir kadındır. Sonunda amacına ulaşarak bu kişiyle de bir evlilik yapar. Ancak kocalarının eve geliş – gidiş zamanlarında çakışmalar meydana gelince Hürmüz oldukça zor bir durumda kalır. Hepsini bir arada idare etmeye çalışan Hürmüz’ün işi bu kez gerçekten zordur.

Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinden oynanan oyun 11 Ocak ve 12 Ocak’ta da sahnelenecek.

Sadık Şendil kimdir?

Türk sinemasına 200 civarında film senaryosu yazarak büyük bir katkıda bulunmuştur. Sadık Şendil, 1913 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Babası Lozan’da başarılı bir hariciye görevlisi idi. Önce Saint- Mitchell Fransız Lisesi, ardından Galatasaray Lisesinde okudu. Liseden sonra Tütün Eksperliği Yüksekokulu’nda okuyarak mezun oldu. Okuldan mezun olduktan sonra emekli olana kadar Ziraat Bankası‘nda tütün eksperlerinden biri olarak çalıştı. Sadık Şendil, Ziraat Bankası’nda tütün eksperliği işini yaparken bir yandan da Bakırköy Halkevi’nde oyun yazıp, yönetmeye başladı. Şendil’in senaristlik macerası 1953‘de, Cahide Sonku‘lu, Zeki Müren‘li “Beklenen Şarkı”yla başladı. 1953 yılında senaryo yazmaya başladı ve Türk sinemasına en az 200 film kazandırdı. Ayrıca 8 tane de tiyatro eseri yazmıştır.

Sadık Şendil, özellikle Kemal Sunal filmleri ve Hababam Sınıfı serisi filmlerinin senaryolarını yazmıştır. Sadık Şendil, 1982-1986 yılları arasında Müjdat Gezen‘le birlikte (GÜM) “Güldürü Üretim Merkezi”nde çalıştı. Sözlerini Sadık Şendil’in yazdığı bestesini Şekip Ayhan Özışık‘ın yaptığı “Senede Bir Gün” adlı şarkıyı çok sevdiği ikinci eşi Lahut hanımın penisilin alerjisi nedeniyle ani ölümünden sonra yazmıştır.

Sadık Şendil, ayrıca Teoman Alpay‘ın bestesini yaptığı “Seven Ne Yapmaz” adlı şarkının sözlerini de yazmıştır. Sadık Şendil, 28 Temmuz 1986 tarihinde İstanbul’da uyurken bir kalp krizi geçirerek 73 yaşında ölmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsan Neyle Yaşar?

27 Mart Dünya Tiyatro Günü Etkinlikleri kapsamında Aşkiye-Neşet Çal Sahnesinde Prof. Zeliha Berksoy tarafından ‘İnsan ...

Levent Üzümcü Aykırı Sohbetler’in konuğu oldu

Belediyemiz tarafından düzenlenen Aykırı Sohbetler, “Tiyatro’da Yenilikçi Yaklaşımlar” konusuyla Levent Üzümcü’yü konuk etti. Aşkiye-Neşet Çal ...

Kadınlar Var, Kadınlar Her Yerde!

Öylesine alıştık ki dört duvar arasında kalmış metrekaresi küçülen hayatlara… Özgürüz zannettik yaşam kaygısıyla koşarken ...