Anasayfa / Haberler / Atölye Söyleşilerinin Konuğu Sermet Yeşil

Atölye Söyleşilerinin Konuğu Sermet Yeşil

Lüleburgaz Film Atölyesi planlı Atölye söyleşilerinin ilki Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi (LYFA) seminer salonunda gerçekleşti.

Söyleşinin konuğu Türk sinemasının son zamanlardaki başarılı isimlerinden Sermet Yeşil oldu. Sermet Yeşil, Türkiye’deki sinemanın gelişim süreci, senaryo oyuncu ilişkisi ve günümüz sinemasının geldiği nokta üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Yaklaşık 20 Yılımı Aldı

Sinema, televizyon ve tiyatro için karşılaştırmalarda bulunan Sermet Yeşil tiyatronun kendisi için daha ağır bastığını ifade etti ve şöyle konuştu: “Benim alanım daha çok tiyatro. İstanbul’da tiyatro yapmak ve geçinmek istedim. Şehir tiyatrolarında çalışıyorum şimdi ve hiçbir iş yapmadan tiyatrodan geçinebilecek durumdayım. Bu sayede başka oyunlara gidebiliyor ve festivalleri takip edebiliyorum. Bunu yapmak yaklaşık 20 yılımı aldı. Hali hazırda İstanbul’da ve Eskişehir’de oynadığım iki oyun var. Bir ayağım Eskişehir’de bir ayağım İstanbul’da. Bu ritme alıştım. Biraz yorucu ama keyifli. Bazen işler arka arkaya geliyor 10-15 gün sürüyor, yorucu oluyor ama keyifli oluyor. Tiyatro da buna değer”

Yeşilçam’ın Yaşadığını Yaşıyoruz

Televizyonda oyunculuk yapmanın tiyatroda oynamaktan çok farklı olduğunu belirten ve özellikle telif konusunda sıkıntı yaşandığını söyleyen Yeşil, bu durumu şöyle özetledi: “Televizyon piyasası başka bir şey. Orada manken de oyunculuk yapabiliyor. 7 yaşındaki çocuk da oyunculuk yapabiliyor. Orası bir vizyon ve oyunculukla çok alakalı değil. Orada bir pasta var ve o pastadan sana düşen paylar var. Burada şanslı olman, ekran için önemli özelliklerinin olması ya da yakın bağlantıların olması gerekiyor. Burada bir iş yaparken sözleşmeye şehir tiyatrolarındaki işimizi etkilememesine dikkat ediyoruz. Çünkü asıl işimiz bu ve buna uyum sağlamak gerekiyor. Buradaki işimizi etkilememesi gerekiyor. Zaten telif hakkı yok, oyununuz her yerde oynuyor. Yani hala Yeşilçam’ın yaşadığı şeyle aynı şeyleri yaşıyoruz ve bir adım ileri gidemedik.”

Kurguyla Her Şey Değişebiliyor

Sermet Yeşil tiyatro sahnesinde oynamakla beyaz perde ardında oynamanın ayrımını şöyle yapıyor: “Bu durum projeye göre çok farklılık gösterir. Bazı projelerde oyunculuk anlamında fark olmayabilir. Bazı planlı işlerde ise sinemanın kendine ait bir dili vardır. O sinemanın içinde oyuncunun mutlaka karakterle ilgili bir tekniği vardır. Onu mutlaka uygular ve karakter çizgisini daha çok bilinçaltında tutar. Ama tiyatroda öyle değil. Baştan sonra tüm oyunu prova ederek bir tiyatro zamanında göstermeye uygun bir şekilde hazırlamaya çalışıyoruz. Sinema ve televizyon parçalar halinde olduğu için o parçalarla bir bütün yaratıp kurgu yapmak gerekiyor. Sinemanın oyunculuk dışında bir dili var. Sinemada oyunu yapsan bile öyle bir kurgu oluyor ki yönetmen sanatı devreye giriyor ve her şey değişebiliyor. Yönetmenin bir hayali var kare kare o filmi görüyor ve ona göre müdahale ediyor. Yani yönetmenin veya o ekibin tercihi devreye giriyor. Bu durum tiyatroda pek öyle değil. Tiyatrodaki teslimiyetle sinema veya televizyon farklı.”

Oyuncu Kötü Bir Senaryo Seçmişse…

Sermet Yeşil, oyuncunun sevmediği bir senaryoda görev alması halinde iyi bir oyunculuk yapıp yapamayacağı sorusuna şöyle cevap veriyor: “Yapılabilir belki ama oyuncu eğer kötü bir senaryo veya film seçmişse, sevmediği bir işi yapıyorsa onu farklı bir motivasyonla yapıyordur. Kişinin yakın bir arkadaşı istemiştir, zaman, para, cv yada söz verme faktörü devreye girmiştir.”

Çok Keyifli Bir İş

Sermet Yeşil oyunculuk hayatıyla ilgili gelecekte yapmak istediklerini anlatırken, işinden keyif aldığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmiyor: “Ben mesleğimi çok seviyorum. Her işi kuralına göre yapmayı da unutmamak lazım. Mesela benim için metin kutsaldır tiyatroda. Mümkün olduğunca onu bozmamaya çalışıyorum. Körebe oynuyorsun onun kuralı vardır gözlerin açık oynayamazsın. Her işin uyulması gereken farklı kuralları var. Yönetmen bence tek bir filmle uzunca bir mesai harcıyor. Tekniği de çok farklı. Oyuncunun hastalığı, ışıkçının seti terk etmesi ve bir de maddi risk üstüne ekleniyor. Ben oyuncuyum ve mesleğim dışında bir şey yapmak istemiyorum. Bu tamamen seçeceğiniz çalışma disipliniyle ilgili. Ben kendime oyunculuk alanını belirledim. Böyle de devam etmek istiyorum. Sezonda mutlaka bir veya iki sinema filmi yapmak istiyorum. Bunun dışında seçici olmaya çalışıyorum. Program elverdiğince daha özel ve erken gelen projeleri yapmaya çalışıyorum. Şimdi 40 yaşındayım. 20 yıldır bu mesleği yapıyorum eğer ömrüm olursa bir 20 yıl daha yapmak istiyorum. Çok keyifli bir iş hiç durmuyor çok sosyal görünüyor ama aslında kendi içine kapalı bir kurgu.”

Sermet Yeşil’le gerçekleştirilen söyleşi soru ve cevapların ardından sona erdi.

Sermet Yeşil Kimdir?

1977 Eskişehir doğumlu Sermet Yeşil, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Ankara Devlet Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu ve Tiyatro Anadolu’da görev aldı. Halen Eskişehir Şehir Tiyatroları oyuncularındandır.

Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Yeşil, televizyon ve sinema çalışmalarına da devam etmektedir.

ROL ALDIĞI DİZİ FİLMLER

(2014) Karadayı – Sarı Cemal, (2013) Muhteşem Yüzyıl – Şah Tahmasb, (2013) Eski Hikaye – Cengiz Timuçin, (2012) Şubat – Deli İbrahim, (2011) Leyla ile Mecnun – Ahmet, (2010) Gönülçelen – Mahir, (2010) Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi – Ahmet

ROL ALDIĞI SİNEMA FİLMLERİ

(2014) Suret (Kısa Film) – Adem, (2011) Gişe Memuru – Artun, (2009) Kosmos – Kosmos, (2009) İlkbahar Sonbahar, (2006) Hiçbiryerde – Halim, (1999) Kaç Para Kaç – Çırak Tüm sinemaseverleri pazar günü LYFA (Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisi) Seminer salonunda saat 15:00’da başlayacak olan söyleşiye bekliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitim Salonları tahsis edildi

Lüleburgaz Belediyesine ait Ekin Atölyesi, Belediye Hizmet Binası Eğitim ve Çalışma Salonları, Lüleburgaz Yıldızları Kadın ...

Turnuvada gruplar ve fikstür belli oldu

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Veteran Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenecek  “Yaz Akşamı Yıldızları Futbol Turnuvası ...

Yeşil Yaka programıyla yeni adımlar atıldı

İnsan-doğa arasındaki köprüyü yeniden inşa ederek, yapılabilecekler için somut adımlar atmayı amaçlayan ‘Yeşil Yaka’ programı ...