Anasayfa / Haberler / Best Buddies Eşleştirmesi Yapıldı

Best Buddies Eşleştirmesi Yapıldı

Best Buddies Lüleburgaz Eşleştirme Töreni Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi’nde yapıldı. Program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Programda Best Buddies Turkey Tanıtım Filmi izlendi. Lüleburgaz Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Sibel Uzunlar programda bir konuşma yaptı.

En büyük çabamız aradaki uçurumları gidermek

Sibel Uzunlar konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Olağan dışı görülen, hiçbir beklentisi yokmuş gibi yaşama mahkum edilen, eşit yaşam koşullarına sahip olamayan korku dolu karşılıklı bakışmalara maruz kalan çocuklarımızla arada oluşan uçurumların giderilmesi en büyük çabamızdır. Onların nefesi ve yüreği olup, umutsuz yaşam koşullarının iyileştirilmesi asıl amacımızdır. Engelliye doğru yaklaşım ‘Best Buddies’ yani en iyi arkadaşım uluslar arası projesine Lüleburgaz Kent Konseyi olarak bütün genç öğrencilerimize tanıtımını yaptık. Engellilerimizin hayat sayfalarını çoğaltmak ve sağlıklı gençlerimizin de hayatlarına anlam katacak anılar bırakmak için. Siz bu dünyanın çemberinde yönünüzü bulurken, çemberin dışında kalmış dünyaya gelen yavrularımızın sevda türkülerini biz aileler yazarız gülen gözlerimizin arkasındaki damlalarla… Bu hayatın gözükmeyen yüzlerine fener olmak size minicik, onlara kocaman gelen o yürek, düşsel bir yolculukta bizim en büyük gerçeğimiz çocuklarımıza uzattığınız bu bol ele şimdiden çok teşekkür ediyoruz.”

Amaç, sosyal yeterlilik ve akran kabulü

Ticaret ve Sanayi Odası Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Barbaros Şinikoğlu da programda bir konuşma yaptı. Barbaros Şinikoğlu şöyle konuştu:

“Projemizin asıl amacı olan sosyal yeterlilik ve akran kabulü hem sosyal yeterliliğin bir parçası hem de sosyal davranışların bir sonucudur. Yani akran kabulü sosyal yeterlilik altında uyumsal davranış ve sosyal becerilerden ayrı bir boyut ve aynı zamanda bu iki parçanın yeterli düzeyde olmasının bir sonucu olarak görülmektedir. Sosyal yeterlilik, jestler, mimikler ve vücut dilini yorumlama, konuşma ve tartışmaya katılmak gibi hem sözel hem de sözel olmayan bir takım davranışlar içerir. Sosyal yeterlilik, sosyal beceriler kavramında çok daha geniş ve kapsamlı bir terimdir. Bu boyutlar ve beceriler kısaca şöyle sıralanabilir: Akranla İlişkili Beceriler, Kendini Kontrol Etme Becerileri, Akademik Beceriler, Uyum Becerileri ve Atılganlık Becerileri. Sosyal Beceri yetersizliğinin iki şekilde olduğu görülür:Birincisi, Bireylerin çeşitli sosyal becerilere sahip olmaması. İkincisi de, bu becerilere sahip oldukları halde becerileri uygun ortamlarda ve durumlarda kullanamadıkları şeklindedir. Yetersizlik birey tarafından bilinmesine rağmen beceriyi oluşturan alt basamakların sergilenememesi durumudur.”

Akran Destekli Öğrenme

Türkiye’de 573 sayılı kanun hükmünde kararnamede özel eğitim gerektiren bireylerin tüm hakları eğitsel bakımdan garanti altına alındığının altını çizen Şinikoğlu, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Yetersiz sosyal beceriler yüzünden çocuklar ile akranları arasında etkileşim için yeterli fırsatlar ne yazık ki oluşamamaktadır. Bu nedenle hem sosyal beceride yetersizliği olan çocuklar hem de diğer akranları arasında iletişim yetersizliği oluşmaktadır. Bu beceriler selam verme, soru sorma, bir konuşmayı başlatma ve sürdürme gibi çok basit beceriler de olabilmektedir.  Sonuç olarak, sosyal becerilerde yetersiz olan çocuklar, yaşamları boyunca kişiler arası ilişkilerde, akademik çalışmalarında, duygusal ve davranışsal alanlarda, mesleki yaşamda birçok problemle karşılaşmaktadır. Bu problemlerin ortadan kaldırılması için çocukların sosyal beceri düzeylerinin arttırılıp toplumla bütünleştirilmelerinin sağlanması önem arz etmektedir. Sosyal beceriler öğretimi çok farklı yöntemler kullanan bir bütündür. Model olma, Bilişsel Sosyal Öğrenme… Bugün ise burada toplanmamızın asıl amacı akran destekli öğrenmedir. Akran Destekli öğretim, bireylere hem öğreten hem öğrenen akran rolünde yada sadece öğreten ve sadece öğrenen akran olduğu yönündedir. Bugün burada hem eşleşen gönüllülerimiz hem de özle çocuklarımız birbirine çok şey öğretecek.

Tören, 11 Buddy ve Gönüllünün eşleşmesi ile sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BEST BUDDIES TURKEY LÜLEBURGAZ SEMİNERLERİ BAŞLADI

Best Buddies Turkey Lüleburgaz Kent Konseyi ayağı, çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Zihinsel ve gelişim ...

BEST BUDDİES TANITIM TOPLANTISI

Best Buddies Turkey sosyal sorumluluk projesinin tanıtım toplantısı, 21 Ocak Perşembe günü Aşkiye – Neşet ...