Anasayfa / Haberler / Bir Rüyanın Silinmiş Hikayesi

Bir Rüyanın Silinmiş Hikayesi

Lüleburgaz Belediyesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde ‘Bir Rüyanın Silinmiş Hikayesi’ kitabının söyleşisi gerçekleştirildi.

Söyleşiyi kitabın yazarı Nigar Özafacan ve kitabın kahramanı Neşe Yücevardar yaptı. Nigar Özafacan, söyleşiye şu sözlerle başladı: “Duygularını ve düşüncelerini konuşmaktan ziyade yazarak anlatmaya alışmış biri olarak böyle bir topluluğun önünde konuşmak gerçekten çok zor. Kitap hakkında birkaç söz söylemeden önce Belediye Başkanımız Emin Halebak’a çok teşekkür ediyorum. Çünkü kadınların yok sayıldığı ya da sadece 8 Martlarda hatırlandığı günümüzde bütün bir yılı Kadın Yılı ilan ederek ve etkinliklerle fark yaratmaya çabaladıkları için. Kitaptaki kahramanım Handan, aslında yanımda oturan Neşe Tanrıverdi’nin ta kendisi. Handan’ın hikayesi yapabilmek ve başarabilmek üzerine kurulu. Hikaye dediğime bakmayın aslında yaşananların bir çoğu gerçek. Handan’ın hayatında çok önemli dönüm noktaları var. Ben bu dönüm noktalarının benzer durumlar yaşayan insanlara ilham verebileceğine inandım kitabı yazma amacım da buydu.”

Yazmasaydım deli olabilirdim

Her insan hayatının bir romana konu olabileceğini düşünecek kadar duyguya ve yaşanmışlığa sahip olabilir diyen Özafacan sözlerine şöyle devam etti: “Neticede her insanın hayatı kendine göre zor. Belki katlanılmaz, belki birçok sıkıntılarla dolu belki de muhteşem. Ama bazı hayatlar var ki gerçekten farklı ve insana yazdırma isteği uyandırıyor. Ve ben bu hikayeyi duyduğumda yazmasaydım deli olabilirdim diyorum.”

Handanın hayatındaki dönüm noktaları nelerdi?

Özafacan, Handan’ın hayatındaki iki önemli noktayı şöyle anlatıyor: “Handan hayatının aşkıyla tanışmıştı. Handan, Selim’i çok seviyordu. Selim Handan’a aşıktı ve evlenmeye karar vermişlerdi. Peki Handan evlenmelerine haftalar kala maruz kaldığı ilk şiddette Selim’i terk etseydi ne olurdu? Bu Handan için ilk eşik bana göre. Çünkü Handan bilemezdi. Sevgi dolu bir ailede büyümüştü. Babası annesine el kaldırmak şöyle dursun, saygısından bile hiçbir zaman ödün vermemişti. Dolayısıyla Handan başına gelecekler hakkında en ufak bir fikre sahip değildi. Selim pişman görünüyordu. Handan’ı çok sevdiğini söylüyordu. Handan bunun sadece bir başlangıç olduğundan habersizdi. Kabus da burada başlamıştı zaten. Gelelim ikinci eşiğe. Handan hayatındaki kabusa rağmen çok değerli bir şeye sahip olmuştu. Kızı Suzan dünyaya gelmişti. Fakat Suzan, doğumdan sonra bazı hastalıklara maruz kaldı. Eğer Handan gittiği ilk doktorun tavsiyesine uysaydı ne olurdu? Bu Handan’ın hayatındaki ikinci önemli eşik.”

Handan kızı için mücadele etmekten vazgeçseydi ne olurdu?

Özafacan, Handan’ın ve benzer durumlar yaşayan tüm kadınların en önemli gücünün mücadele etmek olduğunu vurgulayarak, “Handan kızına olan inancından hiçbir zaman vazgeçmedi. Bir şeyi illa başımıza gelince mi anlarız? Belki de evet. Ama uzmanlara göre bunun bir yolu daha var o da empati kurmak. Benim de bu kitapta yapmaya çalıştığım şey onun sessizliğini kırmak oldu. Çünkü Handan yaşadığı her şeyle sessizce mücadele etti. Ben o sessizliğini kırdım. Çünkü o bunu hak ediyordu.”

142 ülke arasında 125’inciyiz

Yazar Nigar Özafacan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “ ‘Kadınların yaşadıkları ne yazık ki hiç değişmiyor. Emekçi Kadınlar Günü’nde etkinlikler yapılıyor. Ama ülkemdeki kadınlar dünyanın pek çoğunda olduğu gibi emeklerinin karşılığını alamıyorlar. Sadece bununla da kalmıyor. Taciz ediliyorlar, şiddete maruz kalıyorlar, sebebi namus olarak gösterilen cinayetlerde hunharca katlediliyorlar. Sistematik olarak eğitimden yoksun bırakılıyorlar, sosyal yaşamdan dışlanıyorlar. Daha birçok eşitsizliğe maruz kalıyorlar. Geçtiğimiz yıl hazırlanan Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre, kadın erkek eşitliği sıralamasında 142 ülke arasında Türkiye 125’inci sırada. Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilen ilk ülke olma gururundan, dünyanın geri kalan 124 ülkedeki kadınlardan daha az hakka sahip olan ülke olma utancını yaşar hale geldik. 2002 – 2015 yılları arasında toplam 5406 kadını cinayete kurban vermişiz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, her 10 kadından biri hamilelik döneminde şiddete uğruyor. Tıpkı Handan gibi…Yaşamın her hangi bir döneminde eşi yada eski eşi tarafından şiddete uğradığını söyleyen kadınların oranı da %39. TÜİK verilerine göre okuma-yazma bilmeyen her 5 kişinden 4’ü kadın. Birçok insanın soykırımla ve buna konu olan filmle hatırlayacağı Afrika ülkesi Ruanda’da bile kadınların parlamentodaki temsil oranı %46 iken Türkiye’de sadece %14.4. 548 vali yardımcısından 6’sı, 860 kaymakamdan 21’i 216 büyükelçiden yalnızca 26’sı kadın.”

Lüleburgaz örnek olsun

Nigar Özafacan Lüleburgaz ve Lüleburgaz Belediyesi ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Lüleburgaz Belediyesi görüyorum ki tüm o negatif istatistiklerin dışına çıkmak için büyük bir çaba sarf etmiş. Belediye Meclisi’ndeki kadınların oranını %30’lara çıkmış. Belediyedeki yöneticilerin %58’i kadın. Beni en çok etkileyen bir araştırma ise Lüleburgaz’da yaşayan kadınların %85’i, hayatlarının hiçbir döneminde şiddete uğramadıklarını söylüyor. Bu da gösteriyor ki, Lüleburgaz’da güzel şeyler oluyor. Kadınlar burada mutlu. Kadınların mutlu oldukları bir toplumda başarı ve kalkınma kaçınılmaz bir sonuç. Bir kadın dünyayı değiştirebilir. Aileyi, köyü, yaşadığı mahalleyi, ilçesini velhasıl tüm dünyayı değiştirebilecek tek güç kadınların gücüdür. Bunu kesinlikle abartmak için söylemiyorum. Bir dokunuş yeter de artar bile. Lüleburgaz’da olduğu gibi bilgi birikimi, sağduyusu ve mücadele azmi yüksek kadınların bir araya gelmesi topyekün mutluluğu, barışı ve refahı sağlayabilecek tek yol. Burada olduğuna göre her yerde neden olmasın ki?

Yazar Nigar Özafacan’ın ardından Neşe Tanrıverdi kitapta anlatılanları ve yaşadıklarını katılımcılarla paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lüleburgaz’da 8 Mart

Lüleburgaz Belediyesi tarafından hazırlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı bugün de coşkuyla devam etti. ...

Her Yerde Her Şeyde Hep Beraber Demek İçin Alanlardayız

Lüleburgaz Belediyesi tarafından hazırlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı bugün başladı. Programın ilk etkinliği ...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı