Anasayfa / Haberler / Bisiklet, Enerjide Tasarruf Sağlar

Bisiklet, Enerjide Tasarruf Sağlar

Enerjinin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl 11 – 18 Ocak tarihleri arasında kutlanan Enerji Tasarrufu Haftası Lüleburgaz’da da kutlandı.

2017 Bisiklet Yılı faaliyetleri kapsamında; Enerji Tasarrufu Haftası nedeniyle Lüleburgaz Bisiklet Motosiklet Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Hedef Doğa Sporları Grubu üyeleri tarafından vatandaşlara ‘Bisiklet Zaman Tasarrufu Sağlar’ , ‘Bisiklet Çevreye Verilen Zarar ve Enerji Tüketimini Azaltır’, ‘Bisikletin Üretilmesi Daha Kolaydır ve Sürekli Kullanımda Enerji Tüketiminde Tasarruf Sağlar’ konulu broşürler dağıtıldı.

Boşa Harcanan Para Boşa Harcanan Enerjidir

Motorlu taşıt üretimine kıyasla bisiklet üretimi çok daha kolaydır. Motorlu taşıtların üretiminde kullanılan materyallerin çevreye verdiği zararın yanında üretim için sarf edilen enerjide çok daha fazladır. Bisiklet üretiminde motorlu taşıtlara kıyasla göz ardı edilebilecek düzeyde çevreye zarar verebilecek plastik malzeme kullanılır. Bisikleti tercih ederek yine hem doğayı koruyabilir hem de üretim esnasında harcanan enerjiden tasarruf edilmesini sağlayabiliriz. Bizler tükettikçe üretim azalmayacaktır. Motorlu taşıtların ulaşımda devamlılığı için bir çok ek tüketimde gerekmektedir. Motorlu taşıtın kullanılabilirliği için yıl içerisinde zorunlu evraklar, yakıt, bakım gibi masrafların yanı sıra ortaya çıkabilecek arıza durumlarında oldukça fazla harcamalar yapılır. Bunun yanında bir bisiklet kullanıcısı yıl içerisinde herhangi bir evrak için ödeme yapmak zorunda değildir. Yakıt masrafı yoktur. Bakım için ise yıllık ortalama 150 – 200 TL gibi bir ücrete ihtiyaç duyar. Unutmamalıyız ki boşa harcanan para, boşa harcanan enerjidir.

Bisiklet Enerji Tüketimini Azaltır

Her gün binlerce insan sabah evden çıkıp işe gidiyor. Sürekli devam eden bu döngüde şahsi araçlarını kullananların sayısı oldukça fazla. Şahsi araçları ile işe gidip gelenler doğaya zarar vermenin yanı sıra hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine zarar veriyor. Günlük hayatın içerisinde işe araba yerine bisikletle gitmek, bireysel olarak sebep olunan zararlı gaz salınımını %6 azaltıyor. Daha az yakıt tüketilerek hem ekonomimize hem de doğaya verilen zararın önüne geçiliyor.

Bisiklet Zaman Tasarrufu Sağlar

Arabanız ile işe gidip gelirken oluşan trafik yoğunluğunu bir düşünün. Trafiğin ortasında sıkışıp kaldınız. Çok zamanda az mesafe kat edebiliyorsunuz ya da uzun süre hareket dahi edemiyorsunuz. Aracınızın durduğu yerde tükettiği yakıtı ve bütçenizde yarattığı zararı hiç düşündünüz mü? Bisiklet ile işe gidip gelirken trafik sıkışıklığına takılmadan rahatlıkla hareket edebilirsiniz. Saatin ve yerin önemi olmadan istediğiniz gibi özgürce yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanında hem ekonomik hem de zaman açısından zarar etmezsiniz. Sıkışık trafikte bisikletler motorlu taşıtlara göre %50 daha hızlı ulaşım sağlar. Bisiklet kullanmaya başladığınızda trafikten eksilecek her bir araç ülke ekonomisine de doğrudan katkı sağlar. İthal edilen yakıt tüketimi azalınca hem ülke ekonomisine katkı sağlanır hem de bireysel olarak paranız cebinizde kalır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bisiklet Dostu İşletmelerle Protokol İmzalandı

2017 Bisiklet Yılı çalışmaları kapsamında ‘Bisiklet Dostu İşletme’ olmayı kabul eden iş yerleriyle protokol imzalandı. ...

Çocuk Meclisi Başkanına Bisiklet

2017 Bisiklet Yılı Etkinlikleri kapsamında Lüleburgaz Kent Konseyi Çocuk Meclisi Başkanı Eylül Naz Uğun’a bisiklet ...

Personel İşe Bisikletle Gidip Gelecek

Lüleburgaz Belediyesi her alanda olduğu gibi öncü olma faaliyetlerine devam ediyor. Kurumsul Öncü olma ilkesi ...