Anasayfa / Haberler / Bölgesel Belediye Başkanları Çalıştayı Düzenlendi

Bölgesel Belediye Başkanları Çalıştayı Düzenlendi

Türkiye’de Çevre Yönetimi için Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi (ÇEKAP) kapsamında, Türkiye genelindeki yerel yönetimlerin görüşlerini, eleştirilerini ve önerilerini almak amacı ile Üçüncü Bölgesel Belediye Başkanları Çalıştayı İstanbul’da yapıldı. Çalıştaya Lüleburgaz Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Necmi İnci katıldı.

Çevre yönetiminin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla hazırlanacak Ulusal Strateji Belgesi için Türkiye genelinde yerel yönetimlerin görüşlerini almayı hedefleyen ‘Bölgesel Belediye Başkanları Çalıştayı’ İstanbul’da gerçekleştirildi.

Çalıştay, Belediyelerde Entegre Çevre Yönetimi ve Yerel Çevre Eylem Planlaması (YEÇEP) sunumu ile başladı. YEÇEP hakkında Belediye Başkanlarının görüş ve önerileri alındı. Belediye Çevre Yönetiminin Mevcut Durumu: Mevzuat taraması ve anket uygulaması sonuçları değerlendirildi.

Çalıştayın ikinci bölümünde Sürdürülebilir tehdit olarak tanımlanan iklim değişikliği konusu ele alındı. Türkiye’deki iklim değişikliği masaya yatırıldı. İklim değişikliği ile mücadelede Yerel Yönetimlerin rolünün değerlendirilmesinden sonra çalıştay sona erdi.