Anasayfa / Haberler / Çocuk Sokağı Projesi 1’inci Oldu!

Çocuk Sokağı Projesi 1’inci Oldu!

İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi ile UNESCO Kültürel Diplomasi, Yönetişim ve Eğitim Kürsüsü tarafından organize edilen “Uluslar Arası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi” 14-15 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Kongrede ‘Kent Konseyi En İyi Uygulamalar Yarışması’ düzenlendi. Yarışmada ‘Çocuk Sokağı’ projemiz 1.’lik ödülü aldı.

Çocuk Dostu Şehir olan Lüleburgaz’da mevcut 15000 çocuğumuz için UNICEF ve IKEA ortak projesi olarak düzenlenen, Lüleburgaz Kent Konseyi Çocuk Meclisi başta olmak üzere çocukların görüş ve önerileri doğrultusunda çocuklar için özel düzenlemeyle kullanımlarına sunulan ‘Çocuk Sokağı’ projesi, “Uluslar Arası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresinde” düzenlenen yarışmada 1’inci oldu.

Uluslar Arası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi; bilim dünyası ve toplumda kent konseylerinin tartışılması amacıyla düzenlendi. Uluslar Arası değişik disiplinlerde araştırmacılar, akademisyenler, Kent Konseyleri ve kentle ilgili çalışmalar yapan kurumların mensupları ve yöneticileri, Yerel Yönetimler ve Kent Konseyi paydaşı sivil toplum kuruluşları, kent konseyleri ve kentler üzerine yaptıkları projeler ve diğer çalışmalarını, bildiri, tebliğ, araştırmalarını sundular.

Kongre, Kent Konseylerinin daha iyi anlaşılmasına ve öncelikli konuların tartışılmasına fırsat verdi. Kongre, kent konseylerinin çeyrek asırlık geçmişini, bugünkü durumlarını ve geleceğe yönelik ön görülerini değerlendirdi.