Anasayfa / Haberler / Dijital Dönüşüm Zirvesindeydik

Dijital Dönüşüm Zirvesindeydik

Vodafone’un ev sahipliğinde düzenlenen 2. Dijital Dönüşüm Zirvesi, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 15 Mart’ta başladı. Zirveye Lüleburgaz Belediyesi olarak katılım sağladık.

Zirvenin açılış törenine Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, Vodafone İcra Kurulu Üyesi, Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik Bölge Başkanı Serpil Timuray, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşlıgil, GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, Bilgi Tekonolojileri Kurumu Ömer Fatih Sayan katıldı.

Hayal Edin

Sunuculuğunu Şirin Payzın’ın yaptığı zirvenin açılışında modacı Arzu Kaprol ve müzisyen Mercan Dede’nin hazırladığı ve sanatçı Şebnem Ferah’ın seslendirdiği, “Türkiye’nin İlk İnteraktif Dijital Senfonisi” isimli bir ışık ve ses gösterisi yapıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Vodafone Türkiye Ceo’su Gökhan Öğüt şu ifadeleri kullandı: “2030 yılını hayal etmenizi istiyorum. Her bireyin, her kurumun bir gigabit saniyeden daha hızlı internete bağlandığı bir dünyayı hayal edin. Bazılarının gigabit toplumu dediği hayatta, her yerden kesintisiz gerçek zamanlı çok yüksek hızlarda. Ve bu bağlantı üzerine örneğin Türkiye’deki bir hekimin, Afrika’nın herhangi bir hastanesinde gerçek zamanlı ameliyatını yaptığını düşünün. Aslında hiç indirme olayına gerek kalmadan, belki de tabletlere bile gerek kalmadan her yerde yüksek çözünürlüklü filmler izlediğimizi hayal edin. Taşıtları düşünün, artık bireyler olarak sürücü değil, yolcu olarak bindiğimiz, kendi kendi işleyen otomatik trafiği düşünün. Belki seyahat etmeye gerek kalmadığı, 360 derece sanal gerçeklikle gitmek istediğimiz yere gitmediğimiz bir geleceği düşünün. Enerji tüketimimizin akıllı şebeke ve lojistik uygulamalarıyla yüzde 70’lere varan oranda düştüğünü düşünün.”

Her şey dijitalleşiyor

Bilgi Teknoloji Kurumu Başkanı Ömer Fatih Sayan da açılışta konuşma yaptı. Sayan konuşmasının başında Ankara Kızılay’da yaşanan terör saldırısını hatırlatarak, “Terörün her türlüsünü, hep birlikte lanetlediğimiz, her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günler bu günler. Bugün esasında ‘Hepimizi Ankara’yız, Hepimiz Kızılay’ız, ‘biz biriz, beraberiz ve hep birlikte Türkiye’yiz deme zamanı…” ifadelerini kullandı. Sayan, Ankara’daki terör saldırısına yönelik yaptığı konuşmanın ardından açılış konuşmasına geçerek, değişim ve dönüşümün baş döndürücü bir hızla ilerlediğini vurguladı. Sayan, “Her şey hızla dijitalleşiyor. Adeta her geçen gün bir önceki dönemde, bir önceki dönmede üretilen toplam data kadar data üretilen bir zamandan geçiyoruz. Şu anda bulunduğumuz zaman esasında bizler bunu tam olarak algılamasak da, adeta matbaanın icat edildiği zamanki insanların yaşadığı zaman. Bu yüzden de endüstri 4.0 diye adlandırılıyor. Bu yeni eko sistemde, değişim ve dönüşüm, gücünü dijitalleşmeden alan iş modelleriyle mümkün olacak.” dedi.