Anasayfa / Haberler / Ekin Atölyesi’nden Türkiye Derecesine…

Ekin Atölyesi’nden Türkiye Derecesine…

Türkiye Dans Sporları Federasyonu’nun (TDSF) düzenlemiş olduğu Arjantin Tango Türkiye Şampiyonası Büyükler Klasmanında Lüleburgazlı Senay Önal ve partneri Berk Uka Türkiye finaline kaldı.

İstanbul Kartal Jimnastik ve Spor Salonunda düzenlenen yarışmada Türkiye 4’üncüsü olarak bronz madalya elde eden Senay Önal ve Berk Uka’nın madalyaları, TDSF Başkanı Tolga Han Çinkitaş tarafından takdim edildi.

Lüleburgazlı Senay Önal, başarısını ve onu bu başarıya götüren süreci bizimle paylaştı.

Ekin Atölyesi’nde modern dansı tanıdı

Lüleburgaz’da Güliz Mert eğitmenliğinde halk oyunları ile dansla tanışan Senay, Lise yıllarında Sedat İşbilen’in kurucusu olduğu Dans@Trakya ailesine katıldı ve belediyemizin açmış olduğu Ekin Atölyesi’nde modern dansları tanıdı. Lüleburgaz Belediyesi’nin düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri ve yine Lüleburgaz Belediyesi’nin düzenlediği birçok kültür-sanat etkinliğinde rol alarak ilk tecrübeleriyle sahne deneyimlerini Lüleburgaz’da gerçekleştirdi. Senay, dansı Lüleburgaz’da tanıdığını, sevdiğini ve tecrübe kazandığını belirtirken Lüleburgaz Belediyesi’nin sosyal kültürel etkinliklerde özellikle çocuklara ve gençlere büyük fırsatlar tanıdığını, sağlıklı ve güvenli sanat alanları oluşturulduğunu ve tüm bunların kişisel gelişimine çok katkı sağladığını söyledi.

Ruhumuzu sanatla temizleyebiliriz

Senay’a göre dans bir sanat ve spor dalı. İnsan müzikle uğraşmaya başladığında, notalara ayaklarıyla basarken adeta bir meditasyon gibi başka diyarlara gidiyor ve zihnini arındırabiliyor. Senay: “Herkesin işinin, okulunun yanı sıra bir sanat dalıyla ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bedenimizi yıkayarak temizlediğimiz gibi ruhumuzu da ancak sanatla temizleyebileceğimize inanıyorum.” diyor.

Aileler Lüleburgaz’da çok şanslı

Senay Lüleburgaz’da yaşayan ailelerin diğer yerlere göre çok şanslı olduğunu şöyle ifade ediyor: “Lüleburgaz’da aileler çok şanslı, çünkü Lüleburgaz’ın bir Ekin Atölyesi var ve genç ekinler orada yeşerip büyüme fırsatı buluyorlar. Takım ruhunu, beraber çalışmayı, bir şeyler üretmeyi öğrenmek için dans, çocukların gelişiminde çok önemli bir paya sahip. Ayrıca Ekin Atölyesi çok güzel bir sosyal alan aynı zamanda.”

Sanata değer vermeyi onların sayesinde öğrendim

Sanata verdiği değerin kaynağını ise şu sözlerle anlatıyor Senay: “Ruh ve beden gelişiminde bana takım ruhunu öğreten, benimle sanatı tanıştıran hocalarıma ve bu fırsatı onlar ile bize veren basta Belediye Başkanımız Emin Halebak olmak üzere tüm belediye yönetimine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Onlar her kutlamada en önce gelip beni her gösteride izleyip alkışlamasalardı, 23 Nisan’da sahneye çıkan her çocuğa bir madalya vermeselerdi, yüzlerinden çocukların sahnede bir sanatla uğraştığını gördüklerindeki mutluluk ve gururu okumasaydım belki de sanata bu kadar değer vermeyi öğrenemezdim. Bende kazandığım dereceyi ve madalyayı, bu günlere gelmemde yolumu açan, Lüleburgaz’da sanatın en büyük destekçisi Belediye Başkanımız Emin Halebak ve bizimle her fırsatta ilgilenen eşine armağan ediyorum. İyiki bu fırsatları bize tanıdılar. Benim aldığım derece inanıyorum ki her sanat dalında daha iyisini alacak olan Ekin Atölyesi’nin diğer fidanlarının başarıları, Lüleburgaz’ın ve Lüleburgaz’a bu fırsatları kazandıranların başarısıdır. Ulu önderimiz Atatürk’ün dediği gibi dans medeni bir ihtiyaçtır ve sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir… Sanatla dansla kalmanız dileğiyle…”

Senay Önal şimdi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3.sınıfta okuyor. Senay, Tangolic ve Tango Nar Arjantin Tango Okullarında Tango Eğitimine de devam ediyor.