Anasayfa / Haberler / Etkili Konuşma Ve Diksiyon Eğitimi

Etkili Konuşma Ve Diksiyon Eğitimi

Güzel ve etkili konuşmak isteyenler için 18-20 Aralık 2017 tarihlerinde(üç gün) Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisinde Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi gerçekleştirilecektir. Eğitim üç gün boyunca 10:00 – 16:00 saatleri arasında olacaktır. Eğitim ücretsiz olup eğitim kontenjanı 40 kişi ile sınırlıdır!

Eğitim ayrılan kontenjana ulaşılmıştır gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi İçeriği:

 1 – ETKİLİ İLETİŞİM 

 2 -DİKSİYON 

 3 -BEDEN DİLİ  

  • Türkçeyi güzel konuşmanın sırları nelerdir ?
  • Diksiyon nasıl düzeltilir ?
  • Etkili doğru ve akıcı konuşmak için neler yapılmalı ?
  • En sık hangi diksiyon hatalarını yapıyoruz ?
  • Konuşurken heyecanımızı nasıl kontrol edebiliriz ?
  • Konuşmamızla insanları nasıl etkileriz ?
  • Etkili konuşma için beden dili nasıl kullanılmalı ?
  • Nasıl konuşalım ki insanlar bizi dinlemek istesin ?
  • Telaffuz hataları için yapılacak egzersizler nelerdir ?
  • Etkili konuşma için jest ve mimikler nasıl kullanılmalı ?

Eğitimin Programının İçeriği:

Bu eğitim programı, sesi ve nefesi etkin bir şekilde kullanarak; doğru tonlamalar ve vurgularla, anlaşılır ve etkileyici konuşmayı hedefler.Kişinin hitabet becerisini güçlendirmek, topluluk önünde konuşmalarda heyecanını kontrol altına almasını sağlamak,dilini ve bedenini etkin bir şekilde kullanmasına yardımcı olur.

Ses – Nefes Kullanımı: Bireyin sesini etkili biçimde kullanabilmesini sağlamak, konuşmanın en önemli enstrümanı olan sesi ve nefesi doğru kullanmaya yönelik teknikler ve egzersizlerle destekleyip; heyecanı kontrol altına alma, sahip olunan sesi en ideal biçimde kullanarak doğru sesi bulmasını sağlama ve kelimeleri doğru artiküle etme gibi konular üzerinde durulmaktadır.

Diksiyon – Fonetik: Kelimelerin doğru telaffuzları ve cümlelerde doğru tonlama, ünlülerin doğru çıkarılış biçimleri ve <ğ> ile kullanımları, ünsüzlerin doğru sesletimleri,yazı dili ile konuşma dili arasındaki ayrımlar, konuşma aygıtımıza esneklik kazandırma, akıcı ve anlaşılır konuşmanın sağlanması, süre kullanımı, tonlama, ezgi, vurgu, ulama, kavşak, durak vb. kuralları içerir.

Konuşma – Hitabet: Konuşmanın temel prensipleri, konuşmada yapılması ve yapılmaması gerekenler,topluluk önünde konuşma, etkili iletişim, duygu ve düşünceleri konuşma ve beden yoluyla doğru aktarma, konuşmayla etkileme çalışmalarıdır.

Etkili Beden Kullanımı: Dilini ve bedenini etkin bir şekilde kullanmayı sağlamak hedefinde olan bu eğitimde, iletişim ve konuşma esnasında bedenimizi nasıl rahat, doğal ve etkili bir şekilde kullanacağımız üzerine yoğunlaşan, konuşma esnasında gerginliğinizi bedeninize yansıtmama, pozitif duyguları, heyecanı, coşkuyu beden yoluyla doğru şekilde karşı tarafa aktarma gibi konularda çalışmalar yapılır.

SES, NEFES, ARTİKÜLASYON 

Diyafram destekli, doğru nefes sayesinde heyecanı kontrol altına alarak, doğru bir konuşma temposu ve enerjik bir ses tonuyla tane tane, anlaşılır konuşma üzerine, hayat boyu kullanabileceğiniz çalışmalar yapılır.

LÜLEBURGAZ YILDIZLARI KADIN AKADEMİSİ (LYKA)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koruganlar sahaya çıktı

Belediyemiz tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uygulamaya geçirdiği Sıfır Atık projesi kapsamında ikili toplama koruganları ...

Anastas Anastasov’dan Başkan Gerenli’ye tebrik ziyareti

IPA Sınırötesi İşbirliği programı kapsamında Lüleburgaz Belediyesinin proje ortaklığında bulunduğu Lyubimets Belediye Başkanı Anastas Anastasov, ...

Şiir-Tiyatro-Müzik

Lüleburgaz Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Atatürk’ü Anma, Anlatma ve Gençlik Yılı’na özel Zindandaki Şair, ...