Anasayfa / Haberler / Geleceğin Bilişimcileri Lüleburgaz’da Yetişiyor

Geleceğin Bilişimcileri Lüleburgaz’da Yetişiyor

Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Akademisinde eğitimlerini tamamlayan 77 öğrenciye sertifikaları verildi.

Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Akademisinde 77 öğrenci, ilk etap kurslarından 3D Tasarım, Programlama, Robot Tasarım ve Üretim derslerini başarıyla tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan 77 öğrenciye sertifikaları verildi.

Öğrenciler Ekim ayında devam edecek eğitimlerde Web Tasarım, Bilişimde Girişimcilik dersleriyle ikinci etabı tamamlayacaklar.

Sertifika töreninde Belediye Başkanı Emin Halebak bir konuşma yaptı. Başkan Halebak konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Çocuklarımız bizden çok daha ileride. Çocuklarımız zamanı yakalıyor. Biz büyükler olarak onların gelecek dünyadaki yerini hazırlamakla sorumluyuz. Tamamen farklı bir dünyaya hazırlanıyorlar. Gelecek dünyada işbirlikleri yapmak geleceğin en önemli unsurlarından biri olacak. İşbirliklerinin önemini küçük yaşta çocuklarımızın anlaması gerek. Bunun için benzerlerimizle birlikte çalışıyoruz. Bu projenin ayaklarından biri Belediye. Belediye fiziki mekanları yaratmaya çalışıyor, maddi imkanları sunuyor. En önemli ayaklarından bir tanesi de Halk Eğitim Merkezi. Biz mekanı sağlıyoruz onlar eğitmenleri sağlıyor. Gazi Üniversitesi de devreye girdi, Lüleburgaz Kent Konseyi Gençlik Meclisi, veliler ve çocuklar da hep birlikte bir şeyler yapılıyor.”

Türkiye’nin dikkati üzerinizde

Başkan Emin Halebak eğitimi alan çocuklara ve velilerine şöyle seslendi: “ Yaptığınız o kadar önemli ki. Tüm Türkiye’nin dikkati hepinizin üzerinde. Çünkü bu başka bir yerde yapılamıyor. Bu Türkiye’nin çok özel iki okulunda yapılıyor. Halkın iradesiyle, velilerin gönüllü olarak çocuklarını gönderidği en önemli örnek proje. Bu proje Kalkınma Bakanlığı, Kalkınma Ajansları ve Üniversiteler tarafından inceleniyor. Nasıl olur da bunu geliştirebilir ve tüm Türkiye’ye örnek hale getirebiliriz? diye planlıyoruz. Geçen yıl ki üç boyutlu tasarım eğitiminde hayretler içerisinde kalmıştım. Profesörümüz de şöyle demişti ‘Üniversite öğrencilerinin 1 yılda kat ettikleri yolu çocuklarımız 1 ayda kat ediyor. Çünkü onların dimağları açık. Olağanüstü yaratıcılar ve hayal dünyaları gelişmiş ve bu işe çok yatkınlar. Bu programları sürdürmeye devam edeceğiz. Bunun için yeni binalar yapmayı planlıyoruz. Daha fazla çocuğa erişmek istiyoruz.”

En büyük destekçimiz Lüleburgaz Belediyesi

Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi Müdürü İzzet Arslan da sertifika töreninde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Bilgisayar Destekli kurslarımız devam etmekte. Bu yıl da devam edecek. Biz sadece bu kurslarda değil diğer kurslarda da bize yer temin eden Lüleburgaz Belediyesine teşekkür ediyorum. Lüleburgaz Halk Eğitim Merkezi olarak 1 Eylül 2015’ten 31 Ağustos 2016’ya kadar 1 yıl içinde Halk Eğitim Merkezi tarihinde rekor kırarak 701 kurs açtık. Bu kurslarda 13 bin kursiyerimize sertifika verdik. Bu sayıda kurs açabilmemizin en büyük destekçisi Lüleburgaz Belediyesi’dir. Bilgisayarı bir oyun aracı olmaktan çıkaracak kursları açmaktan onur duyuyorum Lüleburgaz Belediyesine de teşekkür ediyorum.”

Lüleburgaz Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü İbrahim Zengin de sertifika töreninin ardından yaptığı açıklamada, farklı eğitimlerle bilgisayar destekli programların devam edeceğini ve amacın tüm dünyada olduğu gibi kod okur yazarı gençler yetiştirmek olduğunu ifade etti.

Gelişmiş ülkeler, “çocuklar bilgisayar kullansın mı kullanmasın mı” tartışmasını bitirdi! Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde ve bazı uzak doğu ülkelerinde çocukların eğitim hayatlarının ilk yıllarından itibaren programlamayla tanışması yönünde büyük çaba harcanıyor. ABD’de son bir yılda “Hour of Code” etkinlikleriyle milyonlarca çocuk ve genç ilk bilgisayar programlarını yazdılar. Etkinliklerin getirdiği farkındalık sayesinde, birçok ABD eyaletinde “programlama” ilköğretim müfredatında zorunlu dersler arasına girdi.

Benzer şekilde, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesi, programlamayı ilkokullardan itibaren zorunlu ders olarak eğitim programlarına ekledi. “Code Week EU” etkinlikleriyle, yine geçen yıl on binlerce Avrupalı çocuk ilk bilgisayar programlarını yazdılar.

Neden erken yaşta?

Peki, neden gelişmiş ülkeler çocuklarına programlama gibi bilişimle üretim becerilerini erken yaşlarda kazandırmaya çalışıyorlar?

Çocuklar için programlamanın en popüler ortamı Scratch’in yaratıcısı M.I.T profesörü Mitchell Resnick’in de ifade ettiği gibi çocuklarımız gelecekte ne bildiklerine veya ne kadar bildiklerine göre değil, ne yapabildiklerine ve beklenmeyen sorunlara karşı ürettikleri yenilikçi çözümlere göre başarılı veya başarısız kabul edilecekler.

Gelişmiş ülkeler her bir evin fabrikaya dönüşmesi ve kod okur yazarlığının artırılması için çalışmalar yaparken, eğitim sistemlerini bu gelişmelere doğrultusunda güncellerken maalesef ülkemizde bu alanda ciddi bir gelişme olmamaktadır.

Dünyadaki bu gelişmeler paralelinde ülkemizde örnek olması, farkındalık yaratmak, bazı şeyleri harekete geçirmek adına Lüleburgaz Belediyesi, Prof Dr. Selçuk Özdemir ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirilen projemiz ile Lüleburgaz da yaşları 11 ile 16 arasında değişen 150 çocuk ücretsiz olarak Bilişim Garaj Akademisi Eğitimlerini almaya başladı.

Üretim odaklı bilişim teknolojileri

Prof. Dr. Selçuk Özdemir, son yıllarda, çocuklar için programlama, web tasarımı, 3D tasarım, robot tasarımı ve üretimi gibi yeni nesillerin bilişim teknolojilerini “üretim odaklı” kullanmasına yönelik ürün ve projeler geliştirmektedir. Prof. Dr. Özdemir kurucusu olduğu Bilişim Garaj Akademisi ile dünyada ilk defa 7-16 yaş arası gençlere online ortamda kodlama, 3d tasarım, web tasarımı, robot tasarım ve bilişimle girişimcilik eğitimleri sağlamaktadır. Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Akademisi eğitimleriyle çocuklarımız bir anlamda bilişimin sadece bir eğlence, oyun veya iletişim aracı olmadığını, aslında problem çözmek, değer yaratmak ve “hayallerini inşa etmek” üzere bir tür “alet kutusu” olduğunu anladılar.

Bilişim Akademisine kaydını yapan çocuğumuz, bilişim uzmanı bir rehber öğretmen eşliğinde Belediyemizin Bilgisayar Sınıfında haftada bir gün eğitimlere katılırken, sahip olduğu kendisine özel kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak evinden de çalışmalarına devam edebilmektedir.

İlk Olarak 3D tasarım eğitimleri ile başladığımız projemizde öğrencilerimiz web tasarımı, programlama, robot tasarım ve bilişimle girişimcilik eğitimlerini 2 yıl boyunca hiçbir ücret ödemeden alacaklardır. Çocuklar teorik eğitimi Bilişim Garaj Akademisinin web sitesinden yedi gün 24 saat istedikleri anda uzaktan eğitim ile almaktadır. Aldıkları teorik bilgilerinde Belediyemizin Bilişim Sınıfında rehberlik öğretmenimizin eşliğinde  pratiğe dönüştürmekte ve bilişim sınıfındaki bilgisayar,3D yazıcı vb. materyallerden faydalanmaktadırlar.

Projenin amacı çocuklarımıza var olan bir teknolojiyi hızlı ve kolay bir şekilde kullandırmak değil, öğrendikleri teknolojinin alt yapısını, çalışma prensiplerini ve onu oluşturan bileşenleri de görmelerini ve öğrenmelerini sağlamak, farkındalıklarını artırarak bilgisayar okur yazarı değil, kod okur yazarı gençler yetiştirmektir.

Temel felsefesi

Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Garaj Akademisi Eğitiminin temel felsefesi “çocuklarımıza var olan bir teknolojiyi hızlı ve kolay bir şekilde kullandırmak değil, öğrendikleri teknolojinin alt yapısını, çalışma prensiplerini ve onu oluşturan bileşenleri de görmelerini ve öğrenmelerini sağlamaktır”.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tüm Lüleburgazlıları ve İlgilenen Herkesi Standımıza Bekliyoruz

İstanbul Kongre Merkezinde İtalya’nın ülke partnerliğinde gerçekleşecek olan Türkiye’nin en önemli fuarı olarak gösterilen 5. ...

Dahiler Bu Eğitimden Çıkacak!

Lüleburgaz Belediyesi, Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa planladığı uygulamayla, ...

Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri