Anasayfa / Haberler / Görsel Sanatlar Çalıştayı Başladı

Görsel Sanatlar Çalıştayı Başladı

Lüleburgaz Belediyesi Kadın Yılı Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen ve 3 gün sürecek ‘Lüleburgaz Görsel Sanatlar Çalıştayı’ Kongre Meydanı’nda başladı.

Lüleburgaz Görsel Sanatlar Çalıştayı’nın açılış programı Belediye Başkanı Emin Halebak’ın konuşması ile başladı. Başkan Halebak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Bu güneşin altında bu insanlar neden bir araya geldi? Güneşin altında insanlar sanat için bir araya gelmiyorsa hiç tereddüt etmeden savaş için bir araya gelebiliyor. Sanatla, barışla mutlulukla bir arada yaşamayı beceremeyenler birbirine karşı yağmur çamur demeden birbirlerini boğazlamaya çalışıyor. Bir tercih yapmak zorundayız. Nasıl yaşayacağımızı kendimiz belirleyelim. Yada birileri bizim adımıza belirliyor. Bizim insan olarak bu güzel taraflarımızı baskı altına alıp çatışma duyguları ön plana çıkarılıyor. Geçen yıl meclisimiz 2016’yı Kadın Yılı ilan etti. Belki bizim başaramadığımız güzel bir dünyayı kadınlarımız başarabilir. 2016 yılının başından beri birçok etkinlik oldu. Olmaya da artarak devam edecek. Çok kısa bir ömrümüz var ve anlayamadan geçiyor. Bunu güzel mi geçireceğiz, kötü mü geçireceğiz? Buna başkasının karar vermesine izin vermeyelim. Buna biz karar verelim. Lüleburgaz’da nasıl yaşayacağımıza kendimiz karar verelim. Bunu güzellikler içerisinde götürebilmenin en iyi yoludur güzel sanatlar…”

Kadınlar yaşamın her alanında varlar

Başkan Emin Halebak’ın konuşmasının ardından Lüleburgaz MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bora Arslan konuştu. Arslan konuşmasında, “Kadınlarımızın her alanda önde olduğu bir toplumu düşleyen Lüleburgaz Belediyesi’nin 2016’yı Kadın Yılı ilan etmesiyle başlayan projeler içerisinde yer almaktan büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Bizleri hayata getirerek var eden kadınlarımız maalesef hak ettikleri değeri görmüyor. Potansiyellerini yansıtmakta zorluklarla karşılaşıyor. Oysaki doğurganlığın üretimin ta kendisidir. Kadınlar yaşamın her alanında ürettikleri ile varlar. Hayatımızı zenginleştirenler de aslında onlar. Hayatımızı planlayan, üreten ve şekil veren kadınlar, sanatın kendisini yaşamın içerisinde doğal olarak icra etmektedirler. Dolayısıyla cevabını bildiğimiz şu soru gündeme geliyor: Doğurganlığıyla üreten kadın, aslında sanatını da icra etmiyor mu? Görsel sanatların birçok alanında özgün ürünler ortaya koyan ve ülkemizin çeşitli şehirlerinden gelen kadınlarımız bugün Lüleburgaz’dalar. Çalıştay boyunca Lüleburgazlılarla iç içi çalışmalarını gerçekleştirecekler.” dedi.

Çalıştaya katılan sanatçılar, Öğr. Gör. Çiğdem Önder Er, Doç. Dr. Deniz Bayav, Günseli Ayan, Sevinç Ölmez, Yrd. Doç. Mehtap Uygungöz ve Prof. Oya Kınıklı da çalıştayın sanat adına çok önemli olduğunu belirttiler.

Son derece gerekli bir çalıştay…

Çalıştaya katılan sanatçılardan Prof. Oya Kınıklı’da görüşlerini şöyle paylaştı: “Başta Başkan Emin Halebak’a ve emeği geçenlere sanatçılar adına teşekkür etmeyi bir görev sayıyorum. Çünkü bundan önce 2011 yılındaki sempozyuma geldiğim zaman sadece resim yapılmadı. Halkla bütünleşip sanatı sokaklarda sergileme şansı bulduk. Eğitim, insanlara davranış biçimi kazandırır. Bu davranış biçimi sadece sınıflarda değil toplumun çoğunluk olduğu bölgelerde gerçekleştirilir. Bu bakımdan bu tip çalıştayların halkla bütünleşmesi ve halkı eğitmesi bakımından son derece gerekli olduğuna inanıyorum.”

 

Çalıştay 3 Haziran’da sona erecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lüleburgaz Belediyesi Kadın Davul ve Ritim Grubu

Kültür Kenti Lüleburgazımızda 2016 yılı Kadın Yılı olarak ilan edilmişti. Bu sadece bir yılın değil ...

LYFA’da Maçlar Devam Ediyor

Lüleburgaz Yıldızları Futbol Akademisinde(LYFA) spor müsabakaları devam ediyor. Lüleburgaz Meslek Yüksekokulu ile Pınarhisar Meslek Yüksekokulu ...

Bir Ödül Daha

Sky Reporter Dergisi’nin bu yıl 8’incisini gerçekleştirdiği Business Challenge 2016 Ödülleri’nde bu yıl ilk kez ...