Anasayfa / Haberler / Her Yerde Her Şeyde Hep Beraber Demek İçin Alanlardayız

Her Yerde Her Şeyde Hep Beraber Demek İçin Alanlardayız

Lüleburgaz Belediyesi tarafından hazırlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı bugün başladı.

Programın ilk etkinliği olan park söyleşilerinin ilki Zeliha Özbek Kaynaştırma Parkında oldu. Program kapsamında Lüleburgaz Tıp Merkezinden Dahiliye Uzmanı Cumhur Tarık Yayla ve Kardiyolog Dr. Mehmet Ali Mendi vatandaşlara bilgiler aktardı. Avukat Aybike Erkal’da kadının hukuktaki yerine değindi.

Kadınlar Hukukta En Güzel Yerde Olmalı

Söyleşi Avukat Aybike Erkal başladı. Kadın olduğumuz için şanslıyız diyen Aybike Erkal, “Kadın hukukta olması gereken en güzel yerde var olmalı. Trakya’daki kadınlarımız oldukça bilinçli. Başına bir olay geldiklerinde neler yapmaları gerektiğini iyi biliyorlar.” diye konuştu. ‘Hukuki bir durumda ekonomik gücü olmayan kadınlar ne yapmalı?’ sorusuna Erkal şu cevabı verdi: “Adli yardım bürolarına gidip form doldurabilirsiniz. Doldurduğunuz form akabinde merkeze gönderilir. Merkez de avukat gönderir. Burada gönüllü avukatlar devreye girer ve yardımcı olurlar. Adli yardım bürolarına genellikle kent merkezinden boşanma ve nafaka için başvuru oluyor. Kırsal yerlerde sorunlar kendi içlerinde çözülüyor.”

Her İnsan Kendi Vücudunun Jandarmasıdır

Dahiliye Uzmanı Cumhur Tarık Yayla söyleşisinde vatandaşa şu bilgileri aktardı: “Toplumda en sık görülen hastalıklar arasında, şeker, tansiyon ve kansızlık yer alır. Kadınlarda 52 yaşında kadar kansızlık görülmesi olağandır, doğaldır. Demir eksikliği anemisinin en önemli nedenleri arasında beslenme bozukluğu ve bazı bakteriler yer alır. Erken tanı tüm hastalıklarda çok önemlidir. Bunun için bazı testler yapılmalıdır. Bunun öncesinde de şu unutulmamalıdır ki her insan kendi vücudunun jandarmasıdır. Kişi kendi vücudunu tanımalıdır. Sık sık eline, dişine, tırnağına, saçına bakmalıdır.”

Hazır Gıdalar Sindirimi Yok Ediyor!

Hazır gıdalar en büyük tehlikedir diyen Yayla şu ifadeleri kullandı: Vücudumuz için en büyük tehlikelerin başında hazır gıdalar gelir. Bu gıdalar bağırsağı hantallaştırıyor. Yani sindirim sistemi atlanıyor. Sindirim yok olunca beyin de kullanmadığı alanı terk ediyor. Bağırsakta 4 metre kullanılması gerekirken 1 metre kullanılıyor. Bu da vücutta yağlanmaya, gaza, alerjilere, ödemlere ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açıyor.

Kalbiniz İçin Kilonuza Dikkat Edin

Dahiliye Uzmanı Cumhur Tarık Yayla’nın ardından Kardiyolog Dr. Mehmet Ali Mendi söyleşisine başladı. Mendi kalp sağlığının önemini şu sözlerle vurguladı: “Kalp sağlığı için en büyük risk faktörlerinin ilk sıralarında sigara yer alır. Sigara birçok kanserin en başta gelen nedenlerinden biridir. Kilo da kalp sağlığı için önemlidir. Toplumun üçte biri fazla kilolu ve obezdir. Kişinin kilosu boyunun karesine bölünce çıkan rakam 25-30 arasında ise fazla kilolu olarak değerlendirilir. 30’un üzerinde ise obez sayılır. Kas kütlesi yoğun olanlarda rakamlar farklı olabilir. Bel çevresi de kadınlarda 80 santimi erkeklerde de 90 santimi geçmemelidir.”

Mutlaka Yürüyüş Yapın

Günlük hayatta dikkat edilmesi gereken hususlara da değinen Mendi konuşmasına şöyle devam etti: “Kilonuzu kontrol edin, tuzu azaltın ve tempolu yürüyüş yapın. Sabah saatinde yapılan spor çok uygun değil. Bu nedenle sporu akşam saatlerinde yapın. Günlük 5 veya 6 gramdan fazla tuz tüketmeyin. Kaya tuzu, himalaya tuzu vs hepsi buna dahil. Tuzun yerine limon kullanın. Ancak limonu aç karnına tüketmeyin. Bu durum mideniz için oldukça zararlı sonuçlar doğurabilir. Narenciye tüketin ve sebze gibi lifli gıdalar tercih edin. Tansiyon ilaçlarını sabah kullanmayın. Ancak tansiyon ilacınız birden fazla ise bir tanesini muhakkak akşam kullanın. Kolesterol ilaçlarını ise mümkünde gece yatmadan bir iki saat önce kullanın. Çayı, kahveyi olabildiğince azaltın ve mutlaka yürüyüş yapın. Tam doymadan sofradan kalkın. Akşam geç saatte yemek yemeyin.” Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Kadın Mandolin Grubu tarafından hazırlanan müzik dinletisiyle söyleşi programı sona erdi.

Öğlenden sonra gerçekleşen programda da Lüleburgaz Tıp Merkezinden Genel Cerrah Ferruh Perdar, Esen Tıp Merkezinden Diyetisyen Beyza Ulu ve Avukat Hatice Özgün Duman vatandaşa önemli bilgiler aktardılar. Bir önceki söyleşide olduğu gibi Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Kadın Mandolin Grubu tarafından hazırlanan müzik dinletisiyle söyleşi programı sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lüleburgaz’da 8 Mart

Lüleburgaz Belediyesi tarafından hazırlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programı bugün de coşkuyla devam etti. ...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Programı

Bel Boyun Eğitimi Verildi

Lüleburgaz Tıp Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Gülşah Yaşa Öztürk tarafından belediyemiz çalışanlarına bel ...