Anasayfa / Haberler / Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri Başlıyor

Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri Başlıyor

Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi bilgisayar sınıfında 11 Şubat 2018 tarihinde başlıyor. Eğitim ücretsiz olup her bir grup kontenjanı 16 kişi ile sınırlıdır. Eğitimlerden 9-17 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler faydalanabilecektir. Başvurularınızı aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.

KAYIT OL!

Bilişim Garaj Akademisi Eğitimleri nedir?

Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Garaj Akademisi Eğitiminin temel felsefesiçocuklarımıza var olan bir teknolojiyi hızlı ve kolay bir şekilde kullandırmak değil, öğrendikleri teknolojinin alt yapısını, çalışma prensiplerini ve onu oluşturan bileşenleri de görmelerini ve öğrenmelerini sağlamaktır“.

Gelişmiş ülkeler, “çocuklar bilgisayar kullansın mı kullanmasın mı” tartışmasını bitirdi! Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinde ve bazı uzak doğu ülkelerinde çocukların eğitim hayatlarının ilk yıllarından itibaren programlamayla tanışması yönünde büyük çaba harcanıyor.

ABD’de son bir yılda “Hour of Code” etkinlikleriyle milyonlarca çocuk ve genç ilk bilgisayar programlarını yazdılar. Etkinliklerin getirdiği farkındalık sayesinde, birçok ABD eyaletinde “programlama” ilköğretim müfredatında zorunlu dersler arasına girdi.

Benzer şekilde, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesi, programlamayı ilkokullardan itibaren zorunlu ders olarak eğitim programlarına ekledi. “Code Week EU” etkinlikleriyle, yine geçen yıl on binlerce Avrupalı çocuk ilk bilgisayar programlarını yazdılar.

Peki, neden gelişmiş ülkeler çocuklarına programlama gibi bilişimle üretim becerilerini erken yaşlarda kazandırmaya çalışıyorlar?

Çocuklar için programlamanın en popüler ortamı Scratch’in yaratıcısı M.I.T profesörü Mitchell Resnick’in de ifade ettiği gibi çocuklarımız gelecekte ne bildiklerine veya ne kadar bildiklerine göre değil, ne yapabildiklerine ve beklenmeyen sorunlara karşı ürettikleri yenilikçi çözümlere göre başarılı veya başarısız kabul edilecekler.

Gelişmiş ülkeler her bir evin fabrikaya dönüşmesi ve kod okur yazarlığının artırılması için çalışmalar yaparken, eğitim sistemlerini bu gelişmelere doğrultusunda güncellerken maalesef ülkemizde bu alanda ciddi bir gelişme olmamaktadır.

Dünyadaki bu gelişmeler paralelinde ülkemizde örnek olması ,farkındalık yaratmak, bazı şeyleri harekete geçirmek adına Lüleburgaz Belediyesi, Doç Dr. Selçuk ÖZDEMİR ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa gerçekleştirilen projemiz ile Lüleburgaz da yaşları 11 ile 16 arasında değişen 150 çocuk ücretsiz olarak Bilişim Garaj Akademisi Eğitimlerini almaya başladı. Eğitimin ilk bölümü olan 3D Tasarım dersleri tamamlandı ve eğitimler programlama dersleri ile devam edicek.

Doç Dr. Selçuk Özdemir, son yıllarda, çocuklar için programlama, web tasarımı, 3D tasarım, robot tasarımı ve üretimi gibi yeni nesillerin bilişim teknolojilerini “üretim odaklı” kullanmasına yönelik ürün ve projeler geliştirmektedir. Doç. Dr. Özdemir kurucusu olduğu Bilişim Garaj Akademisi ile dünyada ilk defa 7-16 yaş arası gençlere online ortamda kodlama, 3d tasarım, web tasarımı, robot tasarım ve bilişimle girişimcilik eğitimleri sağlamaktadır. Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Akademisi eğitimleriyle çocuklarımız bir anlamda bilişimin sadece bir eğlence, oyun veya iletişim aracı olmadığını, aslında problem çözmek, değer yaratmak ve “hayallerini inşa etmek” üzere bir tür “alet kutusu” olduğunu anladılar.

Bilişim Akademisine kaydını yapan çocuğumuz, bilişim uzmanı bir rehber öğretmen eşliğinde Belediyemizin Bilgisayar Sınıfında haftada bir gün eğitimlere katılırken, sahip olduğu kendisine özel kullanıcı adı ve şifreyi kullanarak evinden de çalışmalarına devam edebilmektedir.

İlk Olarak 3D tasarım eğitimleri ile başladığımız projemizde öğrencilerimiz web tasarımı, programlama, robot tasarım ve bilişimle girişimcilik eğitimlerini 2 yıl boyunca hiçbir ücret ödemeden alacaklardır. Çocuklar teorik eğitimi Bilişim Garaj Akademisinin web sitesinden yedi gün 24 saat istedikleri anda uzaktan eğitim ile almaktadır. Aldıkları teorik bilgilerinde Belediyemizin Bilişim Sınıfında rehberlik öğretmenimizin eşliğinde  pratiğe dönüştürmekte ve bilişim sınıfındaki bilgisayar,3D yazıcı vb. materyallerden faydalanmaktadırlar.

Projenin amacı çocuklarımıza var olan bir teknolojiyi hızlı ve kolay bir şekilde kullandırmak değil, öğrendikleri teknolojinin alt yapısını, çalışma prensiplerini ve onu oluşturan bileşenleri de görmelerini ve öğrenmelerini sağlamak, farkındalıklarını artırarak bilgisayar okur yazarı değil, kod okur yazarı gençler yetiştirmektir.

Bilişim Garaj Akademisi’nde programlama eğitimi alan bir çocuklarımız, yazılımcı olmak istemeseler bile eğitimlerde göreceği örnekler, bilişim sınıfında arkadaşları ile geliştirdikleri projeler  ve kendi yapacağı etkinliklerle;

* Problemlere bilimsel çözüm üretme bakış açısı,

* Sistematik düşünme,

* Olaylar arasındaki neden sonuç ilişkilerini görebilme,

* Bilgisayarda kendi ürünlerini geliştirmenin verdiği özgüven,

* Yaratıcı ve eleştirel düşünebilme gibi günümüz sosyal ve iş hayatının çok önem verdiği bilgi ve becerileri kazanma yolunda önemli bir adım atmış olacaklardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilgisayar Destekli Reklam ve Tasarım Eğitimleri Başladı

Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Günü Etkinlikleri kapsamında 2016 Kadın Yılı’nda kadınlara özel gerçekleştirilen ücretsiz eğitimlerden Bilgisayar ...

Minik Parmaklar Lüleburgaz’da Geleceği Programlıyor

Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir topluma dönüşmesine katkı sunmak üzere hayata geçirilen ‘Minik ...

ÜCRETSİZ BİLGİSAYAR VE TASARIM EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

2016 Kadın Yılı etkinlikleri kapsamında Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Kadınlara Özel ...