Anasayfa / Haberler / Minik Parmaklar Lüleburgaz’da Geleceği Programlıyor

Minik Parmaklar Lüleburgaz’da Geleceği Programlıyor

Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir topluma dönüşmesine katkı sunmak üzere hayata geçirilen ‘Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor’ projesi, Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Garaj Akademisi’nde çocuklarla buluştu.

Finansbank, Habitat Derneği ve Microsoft Türkiye tarafından çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmek üzere hayata geçirilen ‘Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor’ projesinde Lüleburgaz eğitimleri tamamlandı. Lüleburgaz Belediyesi Bilişim Garaj Akademisinde projenin gönüllü eğitmenleri Ecem Nur Ercan, Esin Top ve Nilay Karakuş, 8-12 yaş aralığındaki 40 çocuğa eğitim verdi.

Çocuklar ‘KODU’ öğrendi

Çocukların enerjileriyle neşe kattığı interaktif eğitimlerde, oyun tasarlayabilmek için düşünülmüş basit ve görsel bir programlama dili olan ‘KODU’ hakkında bilgi verildi. Çocukların bilgisayar karşısında tüketici konumdan çıkıp üretici olmalarını ve algoritmik düşünce sistematiğini içselleştirmelerini hedefleyen eğitimler, minik parmaklar için kod okuryazarlığına giriş niteliğinde gerçekleşti.

Miniklerin hedefi KODU Cup Ödül Töreni

Proje, Adıyaman, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Van olmak üzere 22 farklı ilde 5 bin çocuk ile buluşacak. Eğitimlere katılan çocuklar, kendi ürettikleri projeleri değerlendirme şansı da bulacak. KODU ile program yazan ve tüm Türkiye çapında ‘KODU Cupa katılmak için başvuruda bulunan ve projelerini paylaşan adaylara ait projeler, bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek. Dereceye girecek ilk 10 projenin sahipleri, 2016 yılında düzenlenecek ‘KODU Cup Ödül Töreni’ne davet edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GENÇLER PROJEYİ TANITTI

Genç Dostu Kentler Endeksi(GDKE) projesi tanıtım toplantısı Aşkiye – Neşet Çal Sahnesinde yapıldı. Genç Dostu ...

Programlama Dersleri Başladı

3D Tasarım dersleri ile başladığımız Bilişim Garaj Akademisi eğitimlerine programlama dersleri ile devam ediyoruz. Lüleburgaz ...

Bilgisayar Kullanımı Eğitimi Başladı

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından 2016 Kadın Yılı etkinlikleri kapsamında Kadınlara Özel ...