Anasayfa / Haberler / Nerede Bu Adalet?

Nerede Bu Adalet?

Belediyemiz tarafından hazırlanan 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri çerçevesinde Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde ‘Nerede Bu Adalet?’ tiyatro oyunu sahnelendi.

Dünya Tiyatrolar Günü’nde Tiyatro Simurg tarafından Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde ‘Nerede Bu Adalet?’ oyunu sahnelendi.

Adalet tartışmasını sahneleyen Tiyatro Simurg, insanoğlunun sürekli tartışa geldiği hukuk sistemini sahneye taşıdı. Oyunu Mehmet Esatoğlu yazdı ve yönetti. Oyunda değişik rolleri İbrahim Karamemet, Hale Üstün ve Mehmet Esatoğlu paylaşıyor.

‘Nerede Bu Adalet?’ oyununun ardından Zeliha Berksoy tarafından bu yıl kaleme alınan Ulusal Dünya Tiyatrolar Günü Bildirisi okundu. Ardından Lüleburgaz’daki tiyatro gruplarının ortaklaşa hazırladığı yerel bildiri okundu.

Yerel Bildiri

‘Tiyatroya ihtiyacınız var mı?’ ya da ‘Niçin ihtiyacımız var tiyatroya?’ Rus Tiyatro profesörü yönetmen Anatoli Vassilliev böyle başlıyor 2016 yılı Dünya Tiyatro Günü Bildirgesi’nde ve ekliyor ‘Kendisi ışığın özüdür. Dünyanın dört köşesinde parlar.’ Tiyatro ruhsal bir ihtiyaçtır. Tiyatro her zaman vardı. Dün de, bugün de… Değiştirdi, dönüştürdü, yollar açtı, iyileştirdi. Asla sindirilmedi. Her dönemde karanlık, onu en büyük düşman ilan etti. Çünkü o ışığın kendisiydi.

1940’lı yıllarda aydınlık yüzlü Köy Enstitüsü öğrencileri de bunu gayet iyi biliyordu. Sarıldıkları şey tiyatro oldu, sanat oldu. Sonra o aydınlık yüzlerden yayılan ışık kenti aydınlatmaya başladı. Köy Enstitüleri 1954 yılında kapatıldı. Ancak aydınlanma başlamıştı bir kere. Yıllar geçti. Bayrak elden ele taşındı. Ve 2016 yılına gelindi. Bugün o ışığın peşinden koşan yüzlerce insan, sahnelerinde binlerce tiyatro severi ağırlıyor. Hem de 365 günün 270’inin dolu olduğu amatör tiyatro grubu 120’yi aşkın tiyatro gönüllüsüyle kentin tek tiyatro salonu olan Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde. Karanlığa inat, aydınlığa yürüyüş artarak devam ediyor. Bu noktada cevaplanması gereken çok büyük bir sorun doğuyor? Var olan çalışma mekanları ve sahne kapasitesi bugün yetersiz kalırken –geleceğin planlanması noktasında- 10 yıllar sonra kentteki tiyatroların ve seyircilerimizin ihtiyacını karşılayacak mı? Tiyatrolarımızın bugün kentteki en büyük sorunu; mevcut sahnenin hem belirttiğimiz gönüllü gruplara beraberinde kent dışından gelen profesyonel gruplara, artı kentte düzenlenen birçok panel, sempozyum, seminer gibi farklı türde etkinliğe de ev sahipliği yapmak durumunda olmasından ötürü talebi karşılamak da zorlanmaktadır. Biz Lüleburgazlı Tiyatro gönüllüleri olarak düşlerimizi imece yoluyla hayata geçirebileceğimiz ve sorunlarımıza çözüm bulabileceğimiz bizleri ortak akılda buluşturacağını düşündüğümüz, Lüleburgaz Kültür Sanat Platformunu oluşturmuş bulunuyoruz.

Bizler Platform olarak, bilgi, sanat ve kültür üreten kentimizin; doğru, kalıcı, güvenilir ve sürdürülebilir normlar çerçevesinde kamuya açık yeni kültür sanat kompleksi ve yaşam alanlarıyla donatılmasına duyulan gereksinimin farkındayız.

Bu komplekslerin bizleri bir arada tutacağına dayanışma ve yardımlaşma geleneğimizi güçlendireceğine ve deneyimlerimizi gelecek kuşaklara aktarmamıza olanak sağlayacağınıza inanıyoruz.

Kök salabildiğin kadar toprak,

Kucaklayabildiğin kadar çocuk,

Güvenebildiğin kadar dost,

Bu gergefte görebildiğin kadar dünya.

Yaşasın sanat, yaşasın tiyatro.

Belediye Başkanı Emin Halebak da gecede bir konuşma yaptı. Program Mehmet Esatoğlu ile yapılan söyleşiyle sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Seni Çok Seviyorum

Belediyemiz 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri kapsamında Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’nde, “Seni Çok Seviyorum” ...

Para İle Namus Arasında Kalanlar

Lüleburgaz Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde ‘Balıkesir Muhasebecisi’ adlı tiyatro oyunu ...

Yaşamın Kendisi Bir Tiyatro

Belediyemiz tarafından hazırlanan 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri çerçevesinde Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde ...