Anasayfa / Haberler / Önce Vatan Dediler!..

Önce Vatan Dediler!..

Onlar bu vatanın kıymetini bildiler

Dönmeyi hiç düşünmediler

Kanlarını canlarını feda ettiler

Önce vatan dediler…

Kanları ve canları uğruna bu vatanı bize emanet eden kahraman şehitlerimizin ve gazilerimizin dünya tarihine kazıdıkları Çanakkale Zaferimizin 101’inci yıl dönümünde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi kapsamında bir dizi program gerçekleştirildi. 

Programın ilk bölümü, Lüleburgaz Şehitliğinde Saygı Duruşu’nda bulunulması, saygı atışı ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Garnizon Komutanlığı personeli tarafından gününü anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Ardından şiirler okundu. Şiirlerin okunmasının ardından Lüleburgaz Kaymakamı Cemalettin Yılmaz Şehitlik Defteri’ni imzaladı. Vatanı için ölüme koşarak giden aziz şehitlerimizin mezarlarının ziyaret edilmesinin ardından Şehitlik’teki program sona erdi.

İkinci bölümde Halk Eğitim Merkezi’nde Düvenciler Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Buradaki program da Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Şiirler okundu. Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için hazırlanan ödül töreninin ardından ‘Çanakkale Geçilmez’ oratoryosu ile Halk Eğitim Merkezi’ndeki program sona erdi. Orduevine geçiş ve Şehit ailelerine verilen yemek ile 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi programı tamamlandı.