Anasayfa / Haberler / Sağlık için günde 2 bardak süt için

Sağlık için günde 2 bardak süt için

Lüleburgaz Belediyesi ve Kırklareli İl Süt Üreticileri Birliğinin ortaklaşa düzenlediği ’21 Mayıs Dünya Süt Günü’ etkinliğinde keyifli dakikalar yaşandı.

Süt, canlının büyümesi ve gelişmesi için en başta gelen besinlerden biridir. İnsanın tüm yaşamında önemli yeri olan süt, yeterli ve dengeli beslenme için gerekli olan hayvansal kaynaklı protein, yağ, laktoz ile vitamin ve mineral maddeleri tam ve yeterli oranda içerir.

Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğuyla doğrudan ilişkilidir. Besinsel açıdan mükemmel gıda olarak nitelendirilen süt, insan sağlığı açısından şüphesiz büyük önem taşıyor. Kemik gelişiminin ve vücut şeklinin oluşmasının temel taşı olan kalsiyum ana kaynağı olan süt, içerdiği protein, vitamin ve minerallerle zihinsel gelişimde de önemli rol oynuyor.

Ağaç yaş iken eğilir

Kırklareli İl Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Demircan, süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarının çocukluk çağında kazandırıldığını, geleceğimiz olan gençlerin sağlıklı bir ömür geçirmeleri için bu alışkanlığın kazandırılmasının önemine dikkat çekti. Demircan’ın ardından Doğa Koleji 2-B sınıfı öğrencisi Yağız Çivi ‘Süt’ adlı şiiri seslendirdi.

Süt tüketim oranı arttırılmalı

Programın devamında Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli de, ‘Dünya Süt Günü’ ile ilgili görüşlerini paylaştı. Gerenli, “Hem çocukların hem yetişkinlerin sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için kalsiyum deposu süt tüketimi çok büyük önem taşıyor. Raşitizm gibi pek çok kemik hastalığının önüne süt ve süt ürünlerini tüketerek geçebiliriz. Türkiye’de süt tüketim oranı Avrupa’ya göre çok düşük. Bu oranın daha da arttırılması ve sağlıklı gençler ve gelecek için süt ve süt ürünler tüketimin hızla arttırılması gerekir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Önemli Duyuru!

İlçemiz Yıldız Mahallesi Doğuş Caddesi ve Kurtuluş Mahallesi Hürriyet Caddesi’nde şehrimiz içme suyu ihtiyacının karşılandığı ...

Çember’de ihracat ve girişimcilik ekosistemi konuşuldu

2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı etkinlikleri kapsamında Lüleburgaz Belediyesi ve Startup Trakya’nın ortaklaşa düzenlediği “Girişim ...

Yangına İlk Müdahale ve Bina Tahliye Eğitimi

Belediyemiz İtfaiye Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından Lüleburgaz Devlet Hastanesinde ‘Yangına İlk Müdahale ve Bina Tahliye Eğitimi’ ...