Anasayfa / Haberler / Sınırsız Sevgiyle Buluştuk

Sınırsız Sevgiyle Buluştuk

Belediyemiz Kültür Etkinlikleri kapsamında ‘2. Balkan, Rumeli, Trakya Buluşması’ Sakızköy Korusu’ndaki Kent Ormanı’nda gerçekleştirildi.

Belediyemiz ve Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği (BAL-GÖÇ Trakya) tarafından gerçekleştirilen programa Balkan ülkelerinden de yoğun katılım sağlandı.

Program açılış konuşmaları ile başladı. Belediye Başkanı Emin Halebak programda bir konuşma yaptı. Başkan Emin Halebak konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Balkanlar insanlık tarihinin hüzünlü hikayeleri ile dolu. Bu sadece Türk toplumu, Müslüman toplumu için değil, tüm insanlar için sıkıntılar içeriyor. Bugün yine dünyadaki egemen güçler, emperyalizmle kendi çıkarları için insanların hayatlarıyla, topraklarıyla, vatanlarıyla ve gelecekleriyle uğraşıyor. Ama bizler, Rumeli’den göçenler, Balkanlardan gelip burada yaşayanlar, buradan oraya gidenler, bu acıları içinde hissedenler ve bu sıkıntıların ne olduğunu bilenler, bir akşam ‘Yarın gideceksiniz’ dendiğinde her şeyini bırakıp gelmenin ne olduğunu, çoluğunu çocuğunu, kardeşini, sevdiklerini bırakmanın ne olduğunu bilenler artık dünyada savaşlar olsun istemiyoruz. Balkanların barış bölgesi olmasını istiyoruz. Bunu yapacak iradeye sahip olduğumuzu biliyoruz. Onun için buralarda toplanıyoruz. O acı günleri unutmayalım. Paylaşılamayın ne olduğunu anlamak çok zor. Hatta hepimizin dışında. Yugoslavya’da akşam beraber yemek yiyenler sabah birbirlerini vurdular. Koskoca Avrupa o savaşı durdurmadı, yüzbinlerce insan öldü. Bugün Suriye, Mısır, Irak, Libya, Afganistan, Afrika, Uzak Doğu’da hala bu sıkıntılar yaşanıyor. Bizler bu acılardan ders çıkarmış, tecrübe edinmiş insanlar olarak barışın ne olduğunu tüm dünyaya, burada yan yana, kol kola, omuz omuza durarak dayanışma içerisinde gösteriyoruz. Bütün acıların geçmişte kalmasını ve tüm günlerimizin bugünkü gibi geçmesini diliyorum.”

Başkan Emin Halebak’ın konuşmasının ardından LÜKSAD Bolu Yöresi Halk Oyunları Ekibi sahne aldı. Program Bulgaristan Tuna Bölgesi Saz Sanatçısı Mesut Tunalı sahneye çıkmasıyla devam etti. LÜKSAD Yetişkin Halk Oyunları Grubu Roman da sahnede oldukça güzel bir performans sergiledi. Programın devamında sahne alan Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Halk Oyunları Ekibi de performansıyla beğeni topladı.

Program, Toni Storaro’nun sahneye çıkarak verdiği Türk ve Balkan ezgilerinin harmanladığı konserle sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lüleburgaz’da 23 Nisan!..

Lüleburgaz Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 20-24 Nisan 2017 tarihleri arasında 26’ncısı ...

Kadın Yılı Kapanışında Coşkulu Kutlama

Lüleburgaz’da Belediye Meclisi tarafından 2016 yılı Kadın Yılı olarak ilan edildi. Lüleburgaz Belediyesinin ulusal ve ...