Anasayfa / Haberler / Yaşamın Kendisi Bir Tiyatro

Yaşamın Kendisi Bir Tiyatro

Belediyemiz tarafından hazırlanan 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri çerçevesinde Aşkiye – Neşet Çal Sahnesi’nde bir dizi etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerden ‘Nerede Bu Adalet?’ tiyatro oyunu 27 Mart’ta sahnelendi. Oyunun ardından Belediye Başkanı Emin Halebak 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü ile ilgili bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Emin Halebak gecede yaptığı konuşmaya, Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi ile ilgili bilgiler vererek başladı: “Ne mutlu ki biz kentimizde perdelerini açabilecek bir sahneye sahibiz. Hatta bu sahnenin yetmediği net ve aşikâr. Hatta sahneye bile sığmıyorlar. Birkaç tane salona ihtiyacımız var. Onun girişiminde bulunduk. Ulusal bir yarışma açtık. Olağanüstü güzel bir eser kazandı. Orada 4 tane salonumuz olacak. Onun dışında çalışma salonları, bale salonları yani aklınıza gelebilecek tüm atölye salonlarını barındıracak bir Sanat Akademisi. Bazıları için gereksiz, bazıları için de yetersiz görülebilir, ama Dünya Tiyatrolar Günü tüm dünyadan neden büyük bir coşkuyla kutlanıyor diye soracak olursak, şu cevabı bulma ihtimalimiz çok yüksek: Yaşam bir oyun gibi, bir tiyatro gibi yaşamın kendisi aslında bir tiyatro. Herkes kendi oyununun başrol oyuncusu. O nedenle biz tiyatroları seviyoruz. O nedenle eğer perde kapalıysa ve bir kentin tiyatro salonu yoksa orada hayatın kendisi yok demektir.”

Mutlu olacağımız kenti yaratmak istiyoruz

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri kapsamında hazırlanan programa değinen Başkan Emin Halebak konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz mutlu olacağımız kenti yaratmak istiyoruz. Lüleburgaz’da tiyatro toplulukları var. Bu kentte 10 gün boyunca eğer insanlar bu sahneye çıkacaksa, diğerleri koltuklarda oturup hayatı izleyeceklerse ve kendilerine buradan bir şey alacaklarsa ve bu yetmeyip şehir içinden ve şehir dışından gelenlere sahnelerimiz açılıyorsa hatta yeni yapacaklarımızla belki yurt dışından geleceklere sahnemiz açılacaksa, aslında tek bir şey yapıyoruz: Biz hayata kollarımızı açıyoruz. Hayata kollarımızı açabilmenin en kolay ve güzel yolu oturduğunuz yerden sahneye bakmaktır. Tahmin ediyorum ki ülkemizin 40’tan fazla ilinde tiyatro oynanmıyor. Biz istiyoruz ki her ilde, ilçede, belde de hatta köylerde insanlara bu ışığı taşıyalım. Ancak karanlığı ve gericiliği böyle yenebiliriz. Biz ışığımızı cumhuriyetten ve Atatürk’ten alıyoruz. Bu ışığı kimsenin söndürmesine izin vermeyeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa’nın En Prestijli Belediyecilik Ödülü Lüleburgaz Belediyesinin!

Avrupa’nın en prestijli belediyecilik ödülü belediyemize verildi. Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Konseyi’ne üye 47 ülke ve ...

Dilek Sabancı’dan Başkanımız Emin Halebak’a Teşekkür

Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dr. Dilek Sabancı, Özel Olimpiyatlar Türkiye, Lüleburgaz Kaymakamlığı ve Lüleburgaz Belediyesi ...

Lüleburgaz’da 23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98.yıldönümü Lüleburgaz’da 27. kez yine aynı coşkuyla kutlandı. ...