Anasayfa / Haberler / Zekayı Yüzde 300 Arttırıyor!…

Zekayı Yüzde 300 Arttırıyor!…

Belediyemiz Eğitim Salonları çalışma gruplarına tahsis edilerek, halkımızın hizmetlerimizden faydalanması sağlanıyor. Eğitim Salonlarında müzik ve koro çalışmaları, tiyatro, drama, kukla, diksiyon, bale, mental aritmetik, satranç, izcilik, briç, resim ve masa tenisi gibi pek çok alanda eğitimler veriliyor. Bu eğitimlerden Mental Aritmetik derslerine öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor.

Mental Aritmetik Eğitmeni Nesrin Özgür, hafıza ve zekâ gelişimini yüzde 300 arttıran Mental Aritmetik eğitimi hakkında merak edilenleri anlattı.

Mental Aritmetik nedir?

Mental Aritmetik 4-14 arası çocuklarda zeka gelişimini sağlayan bir programdır. Bu eğitim beynin sağ ve sol lobların uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayan gelişim programıdır. Mental Aritmetik eğitim sistemi insanlara kâğıt, kalem ve hesap makinası kullanmadan 2, 3, hatta 4 haneli sayılarla saniyeler içinde zihinsel işlem yapabilmektir.

Mental Aritmetikte hedef…

Bu eğitimle çocukların, zekâ düzeyini arttırmak, konsantrasyonu güçlendirmek, hayal gücünü arttırmak ve kendine güven duygusunu güçlendirmek hedefleniyor.

Mental Aritmetiğin faydaları

Mental aritmetik programı, öğrencilerin sağ ve sol yarımkürelerini birlikte çalışmasını sağladığı için beyin bütünlüğünü sağlar. Günümüzün en başarılı insanları beyninin sağ ve sol lobunu eşit olarak kullanabilen insanlardır. Bu programın bir diğer faydası da öğrencilerin her alanda öğrenmeye açık hale gelmesi ve sosyalleşmelerini geliştirmesidir. Matematikten korkan ya da matematiği yapamadığını düşünen öğrencileri gözlemlendiğinde bu öğrencilerin hepsinin matematik temellerinin çok zayıf olduğu görülmüştür. Bu sorunu ortadan kaldırmanın artık çok kolay ve zevkli yolu bulunmuştur: Mental Aritmetik.

Yetişkinler de bu eğitimi alabilir mi? Mental aritmetik eğitimi yetişkinlerin de beynini geliştirir mi?

Yaş sınırlaması olmamakla birlikte zekâ ve hafıza kapasitesinin yaklaşık %95′ inin tamamlanmadığı 4–15yaş esastır. Ancak her yaş grubundan kişilerin ve yetişkinlerin de bu eğitime katılmaları mümkündür. Mental Aritmetik Eğitiminde küçük yaşlarda başarı oranı %95 iken, ergenlikle birlikte bu oran düşmektedir.

Mental Aritmetik hızlı matematik işlem yapmayı mı sağlıyor? Hesap makinesi varken, buna ne gerek var?

Mental Aritmetik Eğitimi Hafıza ve zekâ potansiyelini en az % 300 arttırır. Neden her türlü araç ve vasıta varken insanlar fırsat buldukça jimnastik ve spor yaparlar? Tabii ki vücut sağlığını korumak ve sağlıklı yaşamak için. Hafıza ve zekâ sağlığımız için de, sağ ve sol beyin loblarının birlikte ve senkronize katılacağı egzersizlere şiddetle ihtiyacımız vardır. Teknolojik gelişme ve araç-gereçler ise hayatımızı kolaylaştırdığı kadar hafıza ve zekâ potansiyelimizi de olumsuz yönde etkilemektedir. Eşinin, anne ve babasının telefon numarasını hafıza da tutamaması sizce bir yetişkin için yeteri kadar beyin tembelliği değil midir?

Mental Aritmetik eğitimi veren bazı kurumların çok gelişmiş online yazılımları var. Çocukların her gün internet üzerinden 10-15 dakika bu yazılımla da çalışmaları isteniyor. Ancak büyük bir çoğunluğun online bir yazılımı yok. Bu durum bir sorun yaratır mı?

Online interaktif bir yazılım, çocuğun gerekli beyin egzersizlerini yapıp yapmadığını kontrol etmek için ve başarı oranını görmek için önemlidir. Online bir yazılımla, bu çalışmayı düzenli ve geniş zamana yayan bir sistem başarılı olabilir ancak. Online beyin egzersizleri olmayan bir eğitimin başarılı olması çok zor. Ancak çok düzenli bir çalışma ile bu mümkün. Bizim eğitimimizin de diğer kurumlardan farklı oyunlarla çocuklarımıza problem çözme yeteneğini geliştirmek, akıl yürütme ve hızlı karar vermeyi geliştirir. Ayrıca dikkat, odaklanma ve konsantrasyonu arttırır. İleri düzeyde yaratıcı düşünme ve analiz etme, değerlendirme ve genelleme yapma gibi üst düzey bilgi ve becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Online eğitimleri olduğunu söyleyen bazı kurumların online çalışma sayfasında çok sayıda kendilerine ait olmayan başka web sitelerinde bulunan oyunların linkleri koyulmuş. Bu doğru bir uygulama mı?

Oyun linkleri online eğitimi değildir tabii ki de. Online sistemi çocuğun hangi gün kaç saat çalışmış ve ne kadar başarılı olmuş onu göstermekte. Eğitimci tarafından da takip edilir.

Mental Aritmetik eğitimi verenlerin büyük bir kısmı bu sistemin hafızayı geliştirdiğini söylüyorlar, ama kendileri bu konunun uzmanı değil. Mental Aritmetik sistemi hafıza gücünü de geliştirir mi? Hafıza ve beyin eğitimi konusunda uzman olmayan bir kurumun veya kişinin çocukların hafızasını geliştirmesi mümkün mü?

Mental Aritmetik sisteminin hafızayı ve beyni geliştiren çok özel teknik ve egzersizlerle desteklenmesi şarttır. Ayrıca eğitmenlerin de uzman kadro tarafından eğitim alması çok önemli.

Uluslararası Zihinsel Matematik Olimpiyatları diye bir şey var mı?

Her 4 yılda bir yapılan Dünya Hafıza, Zihinsel Matematik ve Hızlı Okuma Olimpiyatları “MEMORIAD” dünya çapında yapılan yarışma. Memoriad 2016, 7-11 Kasım 2016 tarihlerinde Las Vegas’ta “The Western” Otelde yapılacaktır.

Mental Aritmetik eğitimi alan bir öğrencinin yaşamında ne gibi değişimler oluyor, hangi ihtiyaçları karşılanıyor, ne gibi kazanımlar sağlanıyor?

Mental Aritmetik Eğitimi, öğrencilerin sayısal işlemleri, kendi normal hızından daha pratik ve daha hızlı yapabilmeleri için öğrencilerin gizli potansiyellerini geliştirilmektedir. Mental Aritmetik Eğitimi; öğrencilerin algılama, düşünme, yorumlama ve sağlıklı sonuç değerlendirme becerilerini geliştirmektedir. Mental Aritmetik Beyin eğitimi; öğrencilerin abaküs görüntüsünü zihinlerinde canlandırmaları sağlanarak, onların, soyut kavramları somutlaştırma, tasarım, hayal etme, dikkat, konsantrasyon, hafıza ve odaklanma yetenekleri daha da artmaktadır. Kısaca Mental Aritmetik Eğitimi; bilgisayar, hesap makinesi, kağıt, kalem gibi hiç bir araç kullanmadan, yalnızca insan zihninin gücü ile yapılan aritmetik işlem yöntemidir. Bu olağanüstü becerinin yanı sıra, asıl kazanç programın sağladığı, zeka ve bellek gelişimi, dikkat, odaklanma ve özgüvenin güçlenmesi gibi unsurlarla genel olarak yükselmiş bir zihin kapasitesidir.

Türkiye Şampiyonası veya Uluslararası şampiyonaya katılma kriterleri nelerdir?

Türkiyede Mental Aritmetik ve Zihinsel Eğitimi veren birçok kurum vardır. Eğitim görmüş olan herkes, 5 yaş ve üzeri, Tüm yarışma kategorilerine müracaat edebilir. Bunun için “Mental Aritmetik Derneği”ne dilekçeyle müracaat etmeleri gerekir. 12 yaş altı çocuk kategorisinde yarışır. 12 yaş üstü herkes yetişkin kategorisinde yarışır.

“Belediyemiz çok güzel düşünmüş”

Mental Aritmetik Eğitmeni Nesrin Özgür, belediyede verilen eğitimle ilgili olarak düşüncelerini şöyle aktardı: “Eğitimin burada olması daha fazla çocuğa ulaşmış olmamı sağladı. Aynı zamanda bu eğitim çok maliyetli bir eğitim. Belirli başlı kurumlar adı altında verildiği için materyaller ve de online interaktif sitelere üyelikler çok maliyetli bir eğitim. Kurumsal olması da güzel. En azında eğitim aldığım kurum belli. İnsanlar araştırıp, karşılaştırma yapıp kendileri karar verebilir. Belediyede olma avantajı bu maliyeti az da olsa düşürdüğü için daha fazla öğrenciye ulaşma şansı oluyor. Belediyemizin kurs odaları gerçekten de çocuklar için ve büyükler için çok güzel düşünülmüş.”

Öğrenci sayısı her sene artıyor

Nesrin Özgür sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çocuklar bizim geleceğimiz. Onlar için de eğitim en önemli. Eğitmenlere bu imkânlar verildiği için de çocuklarımız çok şanslı. Her sene artan öğrenci sayısı, bu eğitimin kalitesi ve de verimliliğini gösteriyor bence. Çocuklar emeklerinin karşılığını alıyorlar. Hepsi birer pırlanta. Çok memnun oldukları için ‘seneye devam etmek istiyoruz’ diyorlar her sene sonunda. Öğrenciler de, anne babalar da memnun. Mental Aritmetik Eğitimini tamamlayan öğrencilere 3. sene verdiğimiz Analitik Hızlı Okuma Eğitimiyle tüm becerilerini 4-5 kat arttırmaktadırlar.”