Bağımsızlık ateşi karanlığı aydınlattı
Bağımsızlık ateşi karanlığı aydınlattı

20 Mayıs 2024

Lüleburgaz Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlediği etkinliklerde bayram coşkusu doyasıya yaşandı. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 105’inci yıl dönümünde binlerce vatandaş ellerinde meşalelerle Edirne Bayırı’na yürüdü. 19 Mayıs akşamı düzenlenen ‘Zakkum’ konseri ile coşku doruğa çıktı.

-

Lüleburgaz Belediyesi’nin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları nefes kesti.

Atatürk’ün Samsun’a çıkmasının 105’inci yıl dönümünde, binlerce kişinin katıldığı etkinliklerle kutlanan bu anlamlı günde Kongre Meydanı doldu taştı.

Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin düzenlediği kutlama programı kapsamında 18 Mayıs akşamı saat 20:00’de Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Hakları Birimi’nin ‘Eylül’ün İki Yüzü’ adlı müzik grubu sahne aldı. Ardından Halkçı Liseliler’in vals gösterisi sahnelendi.

Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin ‘Grup Metamorfoz’ konserinin ardından ‘Uzay Zaman’ müzik grubu sahne aldı.

BAĞIMSIZLIK ATEŞİ SÖNMEYECEK

Kongre Meydanı’nı dolduran binlerce kişi, konserin ardından ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla Edirne bayırına yürüyüşe geçti.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Lüleburgaz Belediyesi Çocuk Hakları Birimi ile çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüş Edirne Bayırı’nda bağımsızlık ateşinin yakılmasıyla taçlandı.

Dev ateşin etrafında bağımsızlık marşlarının söylendiği gecede Lüleburgaz halkı Ata’ya bağlılığını bir kez daha haykırdı.

‘ZAKKUM’ KONGRE MEYDANI’NI SALLADI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Kongre Meydanı’nda ‘Zakkum’ konseri düzenlendi.

Saat 21:30’da başlayan konser öncesinde Lüleburgazlılar Kongre Meydanı’nı tıklım tıklım doldurdu.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA KADAR YAŞAYACAK”

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, ‘Zakkum’ grubunun solisti Yusuf Demirkol’a çiçek vererek Lüleburgazlılara seslendi.

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli; “Bundan tam 105 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları Samsun’da bağımsızlık ateşini yaktılar. Onların yaktıkları bağımsızlık ateşi dalga dalga bütün Anadolu ve Trakya’ya yayıldı. Zaferle sonuçlanan şanlı Kurtuluş Savaşı’nın sonunda laik, demokratik ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Bize bu günleri yaşatan, özgür ve bağımsız bireyler olmamızı sağlayan başta ebedi başkomutan, eşsiz lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları vatan yapan, vatan için kanlarını, canlarını seve seve veren bütün şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyorum. Rahat uyu Atam! Kurduğun laik, demokratik ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene” diye konuştu.

Gerenli’nin konuşmasının ardından Kongre Meydanı’nı dolduran binlerce kişi ‘Zakkum’ konseriyle unutulmaz bir gece yaşadı.

 

 

 

DİĞER HABERLER
Lüleburgaz’da dayanışmanın en güzel örneği: Sevgi Mutfağı!

Lüleburgaz’da dayanışmanın en güzel örneği: Sevgi Mutfağı!

    Lüleburgaz Belediyesinin yaklaşık 4 yıldır hizmette olan Sevgi Mutfağı’nda hazırlanan yemekler ihtiyaç sahiplerinin adresine doğrudan gönderiliyor. Sevgi Mutfağı vatandaşların da yaptığı bağışla...

DEVAMINI OKU
Ekipler dört koldan sahada

Ekipler dört koldan sahada

Lüleburgaz Belediyesi’ne bağlı ekipler, kent genelindeki park ve bahçelerde, yeşil alanlarda, mezarlıklarda peyzaj ve ot temizliği çalışmalarını sürdürüyor. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri ise mezarlık....

DEVAMINI OKU
Huzurevi sakinlerinin eserleri LYSA’da

Huzurevi sakinlerinin eserleri LYSA’da

Lüleburgaz Ramazan Yaman Huzurevi sakinlerinin, Halk Eğitimi Merkezi işbirliği ile açılan kursta ortaya çıkarttıkları eserler Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde sergilenmeye başladı. - Lülebu...

DEVAMINI OKU
LYSA'da açık havada caz esintisi!

LYSA'da açık havada caz esintisi!

    Lüleburgaz Belediyesinin gerçekleştirdiği LüleburCaz Konserleri’nin son konuğu olan Can Tutuğ Quartet, Lüleburgaz Yıldızları Sanat Akademisi’nde (LYSA) açık hava altında muhteşem bir caz konseri...

DEVAMINI OKU
Yayalaştırma bölgesinde motosiklet denetimleri yoğunlaştı! “Bir noktaya daha plaka tanıma sistemi kuruldu”

Yayalaştırma bölgesinde motosiklet denetimleri yoğunlaştı! “Bir noktaya daha plaka tanıma sistemi kuruldu”

Lüleburgaz Belediyesi yayalaştırma bölgesinde yaya güvenliğini tehlikeye atan motosikletlere karşı denetimlerini yaygınlaştırırken yeni eklediği plaka tanıma sistemleriyle yayalaştırma bölgesinin tama...

DEVAMINI OKU
Yeni Mezarlık girişinde asfaltlama

Yeni Mezarlık girişinde asfaltlama

  Lüleburgaz Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kent genelindeki yollarda bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Yeni Mezarlık girişindeki....

DEVAMINI OKU