Gençlik Parkı Yenilenen Yüzüyle Hizmetinizde

Lüleburgaz’ın çekim merkezlerinden biri olan, içinde barındırdığı 31 ağaç 25 bitki çeşidiyle doğal bir fauna haline gelen Gençlik Parkı, Lüleburgaz Belediyesi’nin gerçekleştirdiği yenileme çalışmalarıyla yeniden açıldı. Belediye Başkanımız Dr. Murat Gerenli “Baştan aşağı yenilenen, Gençlik Kafe’den yürüyüş parkurlarına, gerçekleştirilen spor etkinliklerinden yepyeni çocuk oyun alanlarına kadar 7’den 70’e bütün Lüleburgazlılara hizmet veren Gençlik Parkımız artık yılın 12 ayı açık olacak. Lüleburgaz için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Lüleburgaz’ın merkezindeki nefes alınabilecek en önemli yerlerinden olan Gençlik Parkı, Lüleburgaz Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sonucunda baştan aşağı yenilendi. Yeniden kentin çekim merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Gençlik Parkı bundan böyle yılın 6 ayı değil, 12 ayı Lüleburgazlıların kullanımına açık olacak.

KENTİN MERKEZİNDE OKSİJEN DEPOSU

Lüleburgaz’ın tam kalbinde yer alan Gençlik Parkı, içinde barındırdığı ağaç ve çalı türü bitki çeşitleriyle küçük bir orman görünümüne büründü. Bünyesinde bulunan 31 ağaç ve 25 çalı türü bitki çeşidiyle oksijen deposu haline gelen Gençlik Parkı, kısa bir yürüyüş yapmak ya da soluklanmak isteyen vatandaşlar için önemli uğrak noktalarından biri oldu.

KAFETERYA BAŞTAN SONA YENİLENDİ

İçinde bulundurduğu onlarca çeşit bitki türüyle oksijen deposu haline gelen Gençlik Parkı’nda uzun yıllardır hizmet veren ancak fiziki yeterliliği azalan Gençlik Kafe de baştan sona yenilendi. Bu kapsamda kafeteryanın 400 metrekarelik kapalı alanının yanı sıra 100 metrekarelik kısmı açılır kapanır bir şekilde yenilendi. Tüm bunların dışında 215 metrekarelik teras alanı da çağın gerektirdiği şekilde modernize edildi. Söz konusu alanda vatandaşlarımızın rahat etmesi amacıyla 4 adet taşınabilir gölgelik de yapıldı. Gün geçtikçe eskiyen havuz da A’dan Z’ye yenilendi. Havuzun aydınlatmasından zeminine, duvarlarından fıskiyelerine kadar pek çok noktada yenileme çalışması yapıldı.

YAZ-KIŞ AÇIK OLACAK

Daha önceden fosil yakıt olarak mazotla ısıtılan kafeteryanın ısıtma sistemi tamamen değiştirildi. Bu kapsamda kafeteryanın ısıtma sistemi çevreci bir yatırım olarak doğalgaz altyapısıyla yenilendi. Açılır kapanır tente sistemiyle birlikte de kafeterya yılın 12 ayı hizmet verebilecek seviyeye getirildi. Tüm bunların yanı sıra kafeterya engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirildi. Kafeteryanın girişine engelli vatandaşların kullanabilmesi için engelli rampası yerleştirildi. Buna ek olarak kafeterya tuvaletleri de engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun şekilde inşa edildi.

YAPILARA İNCE RÖTÜŞ

Gerçekleştirilen çalışmalar bununla da kalmadı. Gençlik Parkı’nda bulunan, çeşitli aktivitelerin yapıldığı atölye binaları baştan sona elden geçirildi. Binaların çatı ve benzeri bölgelerindeki sorunlar tek tek giderildi.

ÇAĞA UYGUN OYUN ALANLARI

Gençlik Parkı’nda en dikkat çeken yeniliklerden biri de tamamen yenilenen çocuk oyun alanları oldu. Çocuk oyun alanları, alanında uzman kişilerin raporları doğrultusunda çağın gerektirdiği şeklide modernize edildi. Söz konusu oyun alanları 0-6 yaştan 15 yaş grubu çocukların kullanabileceği geniş olanaklarla donatıldı. Oyun alanlarının zeminleri ise çocukların sağlığı için darbe emici zeminle kaplandı.

GÜNE SPORLA BAŞLIYORLAR

Yapılan yenileme çalışmalarının yanı sıra Gençlik Parkı’nda gerçekleştirilen sportif faaliyetler de dikkat çekiyor. Gençlik Parkı’nda bu kapsamda yenilenen tartan pistte vatandaşlar güne sporla başlıyor. Lüleburgazlılar gün boyu açık olan yürüyüş parkurunda ister ağaçların altında yürüyüşün tadını çıkarıyor, ister form tutmak için koşu yapıyor.

HEM DANS HEM SPOR

Öte yandan Gençlik Parkı’nda Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü Lüleburgazlı kadınlar müzik eşliğinde sporun keyfini çıkarıyor. Yemyeşil ağaçların arasında eğitmen Fatma Menekşeoğlu öncülüğünde sabah 07.30 ile 08.30 saatleri arasında biraraya gelen kadınlar, müzik eşliğinde step/aerobik etkinliği yapıyor. Kadınlar sporla başladıkları güne Gençlik Kafe’de sağlıklı bir kahvaltı molasıyla devam ediyor.

CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Lüleburgaz’da bir taraftan kişi başına düşen yeşil alan miktarını artırmayı sürdürdüklerini, diğer yandan da Gençlik Parkı gibi kentin önemli bölgelerini korumaya devam ettiklerini kaydeden başkan Gerenli: “Baştan aşağı yenilenen Gençlik Kafe’den yürüyüş parkurlarına, gerçekleştirilen spor etkinliklerinden yepyeni çocuk oyun alanlarına kadar 7’den 70’e bütün Lüleburgazlılara hizmet veren Gençlik Parkımız artık yılın 12 ayı açık olacak. Lüleburgaz için çalışmaya devam ediyoruz. Bütün halkımızı Gençlik Parkı’na davet ediyorum” dedi.